551 (edited by alex 01-09-2015 20:41:34)

Re: London

05/07 - All Pigs Must Die / Throats @ The Underworld
05/07 - Cloud Rat / Moloch / Efialtis / Balistraria @ New River Studios
06/07 - Snob / Gloss Rejection / Border @ Power Lunches
06/07 - Strung Out / Vanilla Pod @ The Underworld
07/07 - Chris Corsano + Mette Rasmussen @ Cafe Oto
08/07 - Beyond Pink / Frau / Snob / Petrol Girls @ The Shacklewell Arms
08/07 - Wreck And Reference @ The Black Heart
08/07 - Jonah Matranga @ The Borderline
09/07 - Suicide @ The Barbican
09/07 - Kone / Elle Mary and the Bad Men @ Power Lunches
09/07 - Hessian / Opium Lord / Palehorse @ The Macbeth
10/07 - Hygiene / Primetime / Jackson Reid Briggs and the Heaters / Tense Men @ Power Lunches
11/07 - Ohhms / The Grudge @ The Unicorn
11/07 - Dregs / The Ethical Debating Society / Feature / Snob / Nu,Pogodi! / Teenage Caveman @ The Montague Arms
12/07 - Terrorizer (umm) / Iron Reagan / SSS / Freebase @ The Underworld
12/07 - Forsaken / Renounced / In Tongues / Blind Authority / Mankind / Nihility / Shrapnel @ Surya Live Music Venue
13/07 - Grand Collapse / Brutal Regime @ The Birds Nest
15/07 - Thurston Moore & Pika @ Cafe Oto
16/07 - Negative Plane / Craven Idol / Witchsorrow @ The Black Heart
16/07 - World/Inferno Friendship Society @ The Underworld
16/07 - Tense Men / Men Oh Pause / Roseanne Barr / Cianuro @ Power Lunches
16/07 - Pika @ The Windmill
17/07 - Doom / GBH / Coitus / Split Veins @ The Boston Music Room
17/07 - Sea Bastard / Wizard Fight @ The Unicorn
17/07 - Anti-Corpos / Dregs @ Power Lunches
17/07 - Pere Ubu @ Nell's Jazz & Blues Club
18/07 - Satan / Amulet / Leaf Hound / Admiral Sir Cloudesley Shovell etc. @ Hendon Rugby Club
18/07 - Terry Riley @ The Barbican
20/07 - Football Etc. @ The Black Heart
20/07 - Stargazer / Undergang @ The Unicorn
21/07 - Bloodrocuted / Volatile Idea / Bleach / Ossiyan @ The Birds Nest
22/07 - To Rococo Rot @ Rough Trade East
23/07 - DRI / Defcon Zero @ The Underworld
24/07 - Gnod / Hey Colossus @ Corsica Studios
24/07 - Navel / Skimmer @ The 12 Bar
25/07 - Wonk Unit / Southport / Vanilla Pod / The Roughneck Riot / Revenge Of The Psychotronic Man etc. @ The Dome
25/07 - Gurt / Dead Existence / Torpor @ The Windmill
26/07 - Stab / Curbstomp @ The Unicorn
27/07 - Liberez @ Cafe Oto
28/07 - The Gories @ Birthdays
29/07 - Obnox / Black Time @ Cafe Oto
31/07 - Taman Shud @ The Windmill
31/07 - Opium Lord / Damn Teeth @ The Unicorn
31/07 - The Earlies @ The Shacklewell Arms
01/08 - Iron Hearse / Garganjua / Wizard Fight / The Grudge @ The Unicorn
02/08 - Vexx / Snob / Efialtis @ Power Lunches
02/08 - Dags! / Olympians / Shitwife @ Birthdays
02/08 - The Misfits (haha) @ The Islington Academy
05/08 - Wasted @ T-Chances
06/08 - Queensrÿche / Armored Saint / Death Angel @ The Electric Ballroom
07/08 - Sonic Order / Border / Actual Crimes / Hate Filled Kids @ Power Lunches
07/08 - The Mynabirds @ The Old Blue Last
08/08 - Loma Prieta / Dangers / Employed To Serve @ The Unicorn
08/08 - Subordinate / Regret @ T-Chances
09/08 - Teenage Bottlerocket / Wonk Unit @ The Underworld
10/08 - All Out War / Nine Bar / Dead Weight @ The Underworld
10/08 - MDC @ The New Cross Inn
11/08 - Agalloch @ Islington Assembly Hall
13/08 - Ramming Speed @ The Black Heart
13/08 - Give @ ???
13/08 - Celeste / Voices / Svalbard @ The Underworld
14/08 - Brujeria / Cryptopsy / Psycroptic @ The Dome
14/08 - Trial / By The Grace Of God @ The Underworld
14/08 - Bangers / Break-Ups / YOung Attenboroughs @ Veg Bar
14/08 - Witchsorrow @ The Black Heart
14/08 - Obstruct / Violent Reaction / NO/ Slur @ Limazulu
14/08 - Ultimate Painting @ Power Lunches
15/08 - Ultimate Painting @ Power Lunches
15/08 - Terminal Cheesecake / Early Mammal / Silent Front @ The Windmill
16/08 - Sweet Jesus @ Tooting Tram & Social
18/08 - Sunn O))) / Phurpa @ Southbank Centre (as part of David Byrne's Meltdown)
18/08 - Pissed Jeans @ The 100 Club
19/08 - Pissed Jeans @ The 100 Club
19/08 - The Ex @ Oslo
20/08 - Woods @ Oslo
21/08 - Sly & The Family Drone / Nitkowski @ Birthdays
21/08 - Gnod @ The Shacklewell Arms
22/08 - Slabdragger @ The Black Heart
22/08 - Bad Guys / The Fucking Tank / Shitwife / Famine / Groak @ Birthdays
22/08 - Absolutist / Nembutal / Surya @ The Dev
22/08 - Steve Gunn @ The Sebright Arms
22/08 - The Cravats / Los Wrayojos / Local Girls etc. @ The Windmill
23/08 - Helms Alee / Ghold / USA Nails / Silent Front @ Birthdays
25/08 - The Pains Of Being Pure At Heart @ Rough Trade East
25/08 - Deerhoof @ The Dome
25/08 - Four Tet @ The ICA
27/08 - Young Marble Giants @ Southbank Centre (as part of David Byrne's Meltdown)
27/08 - American Football @ Brooklyn Bowl
27/08 - Parquet Courts @ Birthdays
28/08 - Action Beat w/ G.W. Sok / Trash Kit / Tombed Visions  @ Cafe Oto
29/08 - Single Mothers @ The Lexington
29/08 - The Membranes @ The 100 Club
30/08 - Balboa / Victimized @ The Unicorn
31/08 - Keiji Haino @ Cafe Oto
31/08 - Sievehead / Frau / Bad Manifest @ Power Lunches
01/09 - Cuz (Mike Watt and Sam Dook) @ Corsica Studios
01/09 - Keiji Haino / Russell Haswell  @ Cafe Oto
01/09 - Bangers / Shit Present / WACO @ THe Cricketers
01/09 - Ought @ Village Underground
02/09 - The King Khan and BBQ Show @ Birthdays
03/09 - Guapo @ The Lexington
04/09 - Meat Puppets @ The Garage
04/09 - 40 Watt Sun @ St Pancras Old Church
05/09 - Fuzz / Flesh World / Taman Shud @ Oval Space
05/09 - NEID / Dysteria / Split Veins / Prisa Mata @ The Birds Nest
08/09 - Nile / Suffocation @ The Dome
09/09 - The Cosmic Dead @ The Lexington
09/09 - Wand @ Electrowerkz
09/09 - Mark Eitzel @ St Pancras Old Church
10/09 - Useless Eaters @ The Shacklewell Arms
10/09 - Stephen Steinbrink / Julie Byrne @ St Pancras Old Church
11/09 - Mishaped Pearls / Seventh Harmonic @ The Sebright Arms
12/09 - Sedulas / Valfader / Victorian Whore Dogs / Edenfall / Conceration @ The Unicorn
12/09 - Anthrax / Liberty / Bug Central @ The Birds Nest
12/09 - Flesh World / Good Throb / The Lowest Form @ New River Studios
12/09 - Sterling Roswell @ Leytonstone Ex-Servicemens Club
12/09 - Dignan Porch / Pjaro / Woolf etc. @ The Windmill
13/09 - Sterling Roswell @ Servant Jazz Quarters
14/09 - Richard Dawson & Asiq Nargile @ The Dome
16/09 - Dope Body / USA Nails @ The Old Blue Last
16/09 - Maailmanloppu / War All The Time @ The Birds Nest
17/09 - Rat Columns @ The Montague Arms
17/09 - Priests / Good Throb / Cianuro / Bamboo @ DSFL
18/09 - The Sword @ The Underworld
18/09 - Bong / 11Paranoias / Ghold @ The Black Heart
19/09 - Crowhurst / Caina / Conjurer / Warren Schoenbright @ The Unicorn
19/09 - Slum Of Legs / As Ondas / Faggot / Big Joanie / The Ethical Debating Society / Woolf @ The Shacklewell Arms
21/09 - Venom Inc / Vader @ The Scala
21/09 - La Misma / No / CIanuro / Cult Syndrome @ DIY Space For London
22/09 - Joanna Gruesome @ The Scala
22/09 - Mark Phillipps (The Chills) @ MOTH Club
23/09 - Full Of Hell / Famine / Employed To Serve @ The Unicorn
24/09 - Destruction Unit @ The Shacklewell Arms
25/09 - State Champs @ O2 Academy
25/09 - Agnosy / Perma War / Dysteria @ Veg Bar
25/09 - Indian Jewelry / Noveller @ The Shacklewell Arms
26/09 - Lifelover / Hypothermia @ Nambucca
26/09 - The Nuns / The Missing Souls @ The Fiddlers Elbow
26/09 - Part 1 / Shallow Sanction / Cult Syndrome @ Power Lunches
29/09 - Death And Vanilla @ Corsica Studios
30/09 - Psycroptic / Meta-Stasis @ The Black Heart
01/10 - Blank Realm @ The Shacklewell Arms
02/10 - Public Image Limited @ Shepherd's Bush Empire
02/10 - Sleaford Mods @ The Forum
02/10 - PowerSolo @ Pipeline
03/10 - Agnostic Front @ The Underworld
03/10 - 198 / Morgellons / Slow Faction etc. @ Veg Bar
04/10 - Burn / Renounced / Higher Power @ The Dome
05/10 - Cynic @ The Underworld
05/10 - Sourvein @ The Macbeth
05/10 - Lou Barlow @ Hoxton Bar & Kitchen
06/10 - Matana Roberts @ Oslo
08/10 - Ulcerate / Bell Witch @ Nambucca
08/10 - Womps @ The Sebright Arms
09/10 - Cross Stitched Eyes / Deathraid / Dregs @ DSFL30/09 - Psycroptic / Neta-Stasis @ The Black Heart
09/10 - Hey Colossus / Kogumaza / Lower Slaughter @ Elecrtowerkz
10/10 - Melvins @ The Electric Ballroom
10/10 - Warwound / Split Veins / High Value Product @ The Dev
10/10 - Abaddon Incarnate / Diswolf / Disfago / Bad Meat / Containment / Gevurah @ The Birds Nest
11/10 - Broken Water @ Power Lunches
12/10 - Implore / Art Of Burning Water / Implore @ The Unicorn
12/10 - Sax Ruins + Richard Pinhas @ Corsica Studios
14/10 - Broken Water @ The Old Blue Last
14/10 - Ride @ Brixton Academy
16/10 - Four Tet @ Brixton Academy
17/10 - Sex Swing / Early Mammal @ The Lexington
20/10 - The Jon Spencer Blues Explosion @ Electric Ballroom
20/10 - Pianos Become The Teeth / Milk Teeth @ The Scala
22/10 - Mutoid Man @ The Underworld
22/10 - Hollow Earth / Black Shapes / Oak @ The Unicorn
23/10 - !!! (chk chk chk) @ Oslo
23/10 - The Clientele / Mark Fry / The Hanging Stars @ Islington Assembly Hall
24/10 - Police Bastard / Thatcher's Love Child @ T-Chances
24/10 - Normil Hawaiians @ The Lexington
24/10 - Discharge / The Exploited / The Defects @ The Forum
24/10 - Sinister / General Surgery @ The Dome
25/10 - Selfish / Kovaa Rasvaa @ ???
28/10 - Battles @ Electric Ballroom
29/10 - Lower Dens @ The Scala
29/10 - Carcass / Voivod / Obituary / Napalm Death @ The Forum
29/10 - King Heavy / Iron Void / Brule @ The Unicorn
30/10 - Liturgy / Evan Caminiti / Three Trapped Tigers @ The Dome
30/10 - Patti Smith @ The Roundhouse
31/10 - Patti Smith @ The Roundhouse
01/11 - Acid Mothers Temple & the Melting Paraiso UFO / Zeni Geva @ Corsica Studios
01/11 - Metz / Protomartyr @ The Scala
02/11 - Caspian @ The Dome
04/11 - Graveyard @ Electric Ballroom
05/11 - Forgotten Tomb / Nocturnal Depression @ The Dome
05/11 - Static Shock Weekend
05/11 - Bane / Code Orange @ The Underworld
06/11 - Dr Feelgood @ The 100 Club
06/11 - Static Shock Weekend
06/11 - Mono @ Electric Ballroom
07/11 - My Mind's Mine / Fubar / Carcossa / Nothing Clean @ The Unicorn
07/11 - Static Shock Weekend
08/11 - Amenra @ Heaven
08/11 - Static Shock Weekend
12/11 - Kurt Vile and the Violators @ The Electric Ballroom
12/11 - High On Fire / Black Tusk / Bask @ The Scala
13/11 - Sheer Mag / Sauna Youth @ The Lexington
14/11 - Isahn @ The Underworld
14/11 - Kadavar / The Shrine / Horisont @ The Dome
16/11 - Le Butcherettes @ The Underworld
19/11 - Mountain Goats @ Shepherds Bush Empire
21/11 - Galvano / Zaum / Smailking / Earthmass @ The Windmill
22/11 - Chelsea Wolfe / Dead Forest Index @ Islington Assemly Hall
23/11 - Cruciamentum / Corpsessed / Burial @ The Garage
24/11 - Maserati @ Corsica Studios
25/11 - Suuns / Jerusalem In My Heart @ Oslo
25/11 - Zu @ The Underworld
25/11 - Built To Spill @ Electric Ballroom
26/11 - Uncle Acid and the Deadbeats @ The Scala
26/11 - Lightning Bolt / Om @ Electric Ballroom
26/11 - Crippled Black Phoenix @ The Dome
28/11 - The Admiral Sir Cloudsley Shovel / Groan / Hagstone / Desolate Pathway @ The Unicorn
30/11 - Slayer / Anthrax / Kvelertak @ Brixton Academy
12/12 - Clutch @ Shepherd's Bush Empire
18/12 - Gnarwolves / Spraynard / Such Gold @ The Underworld
18/12 - Bloodbath @ Electric Ballroom
31/12 - Monarch / Birushanah / Undersmile @ The Unicorn
21/01 - Obake / Zeus! @ The Underworld
07/02 - Gang Green @ The Underworld
19/02 - Snuff @ Electric Ballroom

552 (edited by alex 19-11-2015 14:28:58)

Re: London

04/09 - Meat Puppets @ The Garage
04/09 - 40 Watt Sun @ St Pancras Old Church
05/09 - Fuzz / Flesh World / Taman Shud @ Oval Space
05/09 - NEID / Dysteria / Split Veins / Prisa Mata @ The Birds Nest
05/09 - NO / Frau / Static Palm / Hate-Filled Kids @ Power Lunches
05/09 - Bo Ningen / BAS JAN / The Kittens @ The Lexington
08/09 - Nile / Suffocation @ The Dome
09/09 - The Cosmic Dead @ The Lexington
09/09 - Jealousy Mountain Duo / Nitowski @ The Old Blue Last
09/09 - Wand @ Electrowerkz
09/09 - Mark Eitzel @ St Pancras Old Church
10/09 - Useless Eaters @ The Shacklewell Arms
10/09 - Stephen Steinbrink / Julie Byrne @ St Pancras Old Church
11/09 - Mishaped Pearls / Seventh Harmonic @ The Sebright Arms
12/09 - Sedulas / Valfader / Victorian Whore Dogs / Edenfall / Conceration @ The Unicorn
12/09 - Anthrax / Liberty / Bug Central @ The Birds Nest
12/09 - Flesh World / Good Throb / The Lowest Form @ New River Studios
12/09 - Sterling Roswell @ Leytonstone Ex-Servicemens Club
12/09 - Dignan Porch / Pjaro / Woolf etc. @ The Windmill
13/09 - Sterling Roswell @ Servant Jazz Quarters
14/09 - Richard Dawson & Asiq Nargile @ The Dome
16/09 - Dope Body / USA Nails @ The Old Blue Last
16/09 - Maailmanloppu / War All The Time @ The Birds Nest
16/09 - Weddings / Vana / Strays @ The New Cross Inn
17/09 - Rat Columns @ The Montague Arms
17/09 - Priests / Good Throb / Cianuro / Bamboo @ DSFL
18/09 - The Sword @ The Underworld
18/09 - Bong / 11Paranoias / Ghold @ The Black Heart
19/09 - Crowhurst / Caina / Conjurer / Warren Schoenbright @ The Unicorn
19/09 - Slum Of Legs / As Ondas / Faggot / Big Joanie / The Ethical Debating Society / Woolf @ The Shacklewell Arms
21/09 - Venom Inc / Vader @ The Scala
21/09 - La Misma / No / Cianuro / Cult Syndrome @ DIY Space For London
22/09 - Joanna Gruesome @ The Scala
22/09 - Mark Phillipps (The Chills) @ MOTH Club
23/09 - Full Of Hell / Famine / Employed To Serve @ The Unicorn
24/09 - Destruction Unit @ The Shacklewell Arms
25/09 - State Champs @ O2 Academy
25/09 - Tropical Trash / Perspex Flesh / Apostille @ DSFL
25/09 - Agnosy / Perma War / Dysteria @ Veg Bar
25/09 - Indian Jewelry / Noveller @ The Shacklewell Arms
26/09 - Lifelover / Hypothermia @ Nambucca
26/09 - The Nuns / The Missing Souls @ The Fiddlers Elbow
26/09 - Part 1 / Shallow Sanction / Cult Syndrome @ Power Lunches
26/09 - The Mist / Desolate Pathway / Sunstone @ The Dev
26/09 - Blacklisters / Joeyfat @ The Shacklewell Arms
29/09 - Death And Vanilla @ Corsica Studios
30/09 - Psycroptic / Meta-Stasis @ The Black Heart
30/09 - Oneirogen / Moon Zero / Second Moon Of Winter @ Power Lunches
30/09 - Roy and the Devil's Motorcycle / Sterling Roswell @ The WIndmill
01/10 - Blank Realm @ The Shacklewell Arms
01/10 - Menace Beach @ The Barfly
02/10 - Public Image Limited @ Shepherd's Bush Empire
02/10 - Sleaford Mods @ The Forum
02/10 - PowerSolo @ Pipeline
02/10 - RVIVR @ Boston Music Room
02/10 - Lost In The Riots / Vasa / Mountains Under Oceans @ The Black Heart
02/10 - Kurraka / Demise / Cydernide / Gift Of Death @ The Unicorn
03/10 - Agnostic Front @ The Underworld
03/10 - 198 / Morgellons / Slow Faction etc. @ Veg Bar
03/10 - Vodun / Monolithian / Torpor / Dark Mother / Iron Grave @ The Unicorn
03/10 - Kurraka / Frau / Split Veins / Retrofuture @ DSFL
04/10 - Burn / Renounced / Higher Power @ The Dome
04/10 - Pheromoans @ Power Lunches
04/10 - Molasses / Big Joanie / Alimony Hustle / Fight Rosa Fight @ The Unicorn
05/10 - Cynic @ The Underworld
05/10 - Lou Barlow @ Hoxton Bar & Kitchen
06/10 - Matana Roberts @ Oslo
07/10 - Ex People / Melge / Dissent @ Power Lunches
08/10 - Ulcerate / Bell Witch @ Nambucca
08/10 - Womps @ The Sebright Arms
08/10 - Daleth @ Power Lunches
08/10 - Former Utopia / Hobbled / Hurtling @ The Sebright Arms
09/10 - Cross Stitched Eyes / Deathraid / Dregs @ DSFL
09/10 - Hey Colossus / Kogumaza / Lower Slaughter @ Electrowerkz
10/10 - Melvins @ The Electric Ballroom
10/10 - Warwound / Split Veins / High Value Product @ The Dev
10/10 - Abaddon Incarnate / Diswolf / Disfago / Bad Meat / Containment / Gevurah @ The Birds Nest
10/10 - Vaadat Charigim @ The Shacklewell Arms
10/10 - Anasazi / Part 1 @ DSFL
11/10 - Broken Water @ Power Lunches
12/10 - Implore / Art Of Burning Water / Implore @ The Unicorn
12/10 - Sax Ruins + Richard Pinhas @ Corsica Studios
12/10 - Spinning Coin @ Power Lunches
13/10 - Aaron Dilloway / Sissy Spacek @ Cafe Oto
13/10 - The Ruts DC @ The Jazz Cafe
14/10 - Broken Water @ The Old Blue Last
14/10 - Ride @ Brixton Academy
15/10 - USA Nails / Threads @ The New Cross Inn
15/10 - Pigs / Sofy Major / Yards @ Power Lunches
16/10 - Four Tet @ Brixton Academy
17/10 - Sex Swing / Early Mammal @ The Lexington
17/10 - No Form / Overbite / Efialtis / Sarcasm @ DSFL
18/10 - A Forest Of Stars @ The Black Heart
19/10 - Cassus / The Potentials @ DSFL
20/10 - The Jon Spencer Blues Explosion @ Electric Ballroom
20/10 - Pianos Become The Teeth / Milk Teeth @ The Scala
21/10 - Christian Mistress @ The Dev
22/10 - Mutoid Man @ The Underworld
22/10 - Hollow Earth / Black Shapes / Oak @ The Unicorn
23/10 - !!! (chk chk chk) @ Oslo
23/10 - The Clientele / Mark Fry / The Hanging Stars @ Islington Assembly Hall
23/10 - Swordwielder / Agnosy / Disfago / Tropical Nightmare @ DSFL
24/10 - Police Bastard / Thatcher's Love Child @ T-Chances
24/10 - Normil Hawaiians @ The Lexington
24/10 - Skylark / Actual Crimes / Casual Sect @ DSFL
24/10 - Discharge / The Exploited / The Defects @ The Forum
24/10 - Blown Out / Hag @ The Windmill
25/10 - Selfish / Kovaa Rasvaa / The Wankys / Split Veins @ DSFL
25/10 - Ukryte Zalety Systemu / Przepych @ The New Cross Inn
27/10 - Negative Approach @ Boston Music Room
27/10 - Maximum Joy @ The Lexington
27/10  - Goblin @ The Forum
27/10 - Myrkur / Fen / Jotnarr @ The Underworld
28/10 - Battles @ Electric Ballroom
29/10 - Lower Dens @ The Scala
29/10 - Carcass / Voivod / Obituary / Napalm Death @ The Forum
29/10 - King Heavy / Iron Void / Brule @ The Unicorn
30/10 - Pink Fairies @ The Borderline
30/10 - Liturgy / Evan Caminiti / Three Trapped Tigers @ The Dome
30/10 - Patti Smith @ The Roundhouse
31/10 - Patti Smith @ The Roundhouse
01/11 - Acid Mothers Temple & the Melting Paraiso UFO / Zeni Geva @ Corsica Studios
01/11 - Metz / Protomartyr @ The Scala
01/11 - The Wedding Present / USA Nails @ The Borderline
02/11 - Caspian @ The Dome
02/11 - Protomartyr / Witching Waves / Tense Men @ The Victoria
03/11 - Lubomyr Melnyk @ St John at Hackney Church
04/11 - Graveyard @ Electric Ballroom
04/11 - Trust Fund @ The Lexington
05/11 - Forgotten Tomb / Nocturnal Depression @ The Dome
05/11 - Static Shock Weekend
05/11 - Bane / Code Orange @ The Underworld
06/11 - Gang Of Four @ Islington Assembly Hall
06/11 - Dr Feelgood @ The 100 Club
06/11 - Static Shock Weekend
06/11 - Mono @ Electric Ballroom
07/11 - My Mind's Mine / Fubar / Carcossa / Nothing Clean @ The Unicorn
07/11 - Static Shock Weekend
07/11 - Zola Jesus @ Islington Assembly Hall
08/11 - Amenra @ Heaven
08/11 - Static Shock Weekend
09/11 - Our Love Will Destroy The World @ Cafe Oto
12/11 - Kurt Vile and the Violators @ The Electric Ballroom
12/11 - High On Fire / Black Tusk / Bask @ The Scala
12/11 - Parastatic @ The Sebright Arms
12/11 - Paranoid State @ The Veg Bar
13/11 - The Necks @ Cafe Oto
13/11 - Sheer Mag / Sauna Youth @ The Lexington
13/11 - Taman Shud @ Power Lunches
13/11 - FUK / Last Under The Sun / Morus / Persecution / Perma War @ T-Chances
14/11 - Pentagram @ Islington Academy
14/11 - Sheer Mag / Primetime @ DSFL (matinee gig)
14/11 - The Necks @ Cafe Oto
14/11 - Isahn @ The Underworld
14/11 - The Varukers / Violent Reaction @ Silver Bullet
14/11 - NO / Mob Rules / Arms Race / Snob / Efialtis @ DSFL
14/11 - Kadavar / The Shrine / Horisont @ The Dome
14/11 - Radio Bikini / The Nervous / Dirty Protest @ The Dev
15/11 - Razoreater / Let It Die / Eulogy / Irk @ The Unciorn
15/11 - The Necks @ Cafe Oto
16/11 - Le Butcherettes @ The Underworld
16/11 - The Great Sabatini / USA Nails @ Power Lunches
16/11 - The Necks @ Cafe Oto
18/11 - Calvin Johnson @ The Tin Tabernacle
18/11 - The Legendary Shack Shakers @ The Garage
18/11 - Ducktails @ Bush Hall
18/11 - Kaki King @ The Jazz Cafe
19/11 - Mountain Goats @ Shepherds Bush Empire
19/11 - Christian Death @ Hoxton Bar & Kitchen
19/11 - MC Schmidt and Jennifer Walshe @ Cafe Oto
20/11 - Sly and the Family Drone @ The Shacklewell Arms
20/11 - Nightbringer / Lychgate / Funeral Throne / Ataud @ Nambuca
20/11 - Annette Peacock @ Cafe Oto
21/11 - Galvano / Henge / Zaum / Smailking / Earthmass @ The Windmill
21/11 - Grand Collapse / Agnosy / Dysteria / This Ends Here / Arboricidio @ The Unicorn
21/11 - Sham 69 / Menace @ The Borderline
22/11 - Chelsea Wolfe / Dead Forest Index @ Islington Assemly Hall
22/11 - The Spook School / Witching Waves / Daskinsey4 / Actual Crimes @ The George Tavern
23/11 - Psychic TV @ The Garage
23/11 - Andrew Hung @ The Lexington
23/11 - Disappears @ The 100 Club
23/11 - Cruciamentum / Corpsessed / Burial @ Upstairs at the Garage
23/11 - Dalek @ The Boston Music Room
23/11 - Annette Peacock @ Cafe Oto
24/11 - Psychic TV @ The Garage
24/11 - Maserati @ Corsica Studios
25/11 - Suuns / Jerusalem In My Heart @ Oslo
25/11 - Zu @ The Underworld
25/11 - Built To Spill @ Electric Ballroom
25/11 - Calvin Johnson Q&A @ Rough Trade East
25/11 - Big I Brave @ Birthdays
25/11 - Backyard Babies @ Islington Academy
26/11 - Uncle Acid and the Deadbeats @ The Scala
26/11 - Lightning Bolt / Om @ Electric Ballroom
26/11 - Crippled Black Phoenix @ The Dome
26/11 - The Album Leaf @ The Union Chapel
27/11 - Career Suicide @ DFSL
27/11 - Cold Hard Truth / Splitknuckle @ The Unicorn
28/11 - The Admiral Sir Cloudsley Shovel / Groan / Hagstone / Desolate Pathway @ The Unicorn
28/11 - Evil Blizzard / Bad Guys @ The Barfly
28/11 - Chain Of Flowers / Semi / Gloss Rejection / Sarcasm @ DSFL
29/11 - Kvelertak @ Oslo
29/11 - Career Suicide @ The Black Heart
30/11 - Slayer / Anthrax / Kvelertak @ Brixton Academy
30/11 - Thee Oh Sees @ The Forum
30/11 - Chelsea Wolfe / Dylan Carlson @ Bush Hall
01/12 - Death @ The 100 Club
01/12 - The Atomic Bitchwax @ The Black Heart
01/12 - Jonah Matranga's Onelinedrawing @ The Underworld
02/12 - Wire @ The Dome
02/12 - Charlemagne Palestine with Grumbling Fur @ Cafe Oto
03/12 - John Garcia (acoustic) @ The Underworld
05/12 - Giuda / Thee Jezebels @ The Lexington
07/12 - Dawn Ray'd / Heretoir / Thraenenkind / Jotnarr @ The Unicorn
07/12 - Black Tongue @ The Barfly
08/12 - Shopping @ The 100 Club
08/12 - Mgla / One Tail One Head / Misthryming / Kringa @ Nambuca
09/12 - Grave / Malevolent Creation @ The Underworld
10/12 - Belphegor / Vital Remains @ The Dome
11/12 - Gorgoroth / Gehenna / Kampfar @ The Dome
11/12 - UK Subs / The Ramonas @ Islington Academy
11/12 - Carnist / Arboricidio / Hate Fuck @ Veg Bar
12/12 - Clutch @ Shepherd's Bush Empire
12/12 - Rocket From The Tombs @ London Fields Brewery
12/12 - A Winged Victory For The Sullen / Hauschka @ The Barbican
13/12 - Vektor @ The Black Heart
14/12 - The Black Heart Rebellion @ The Old Blue Last
15/12 - Ian Svenonius / Olivia Neutron John @ Power Lunches
18/12 - Gnarwolves / Spraynard / Such Gold @ The Underworld
18/12 - Bloodbath @ Electric Ballroom
20/12 - Dan Melchoir / Blood Stereo @ Cafe Oto
27/12 - Peter and the Test Tube Babies @ The New Cross Inn
31/12 - Monarch / Birushanah / Undersmile / Ghold / Torpor @ The Unicorn
06/01 - Luc Ex / Veryan Weston / Mark Sanders / Hannah Marshall @ Cafe Oto
10/01 - H2O @ The Underworld
15/01 - Chestburster / Fetus Christ / Gout / Groak / Human CUll / Razoreater / Split Veins etc. @ The Unicorn
15/01 - Locrian @ The Black Heart
20/01 - Author & Punisher / Shitwife @ The Underworld
21/01 - Obake / Zeus! / Zolle @ The Underworld
22/01 - Dr Feelgood @ The Borderline
22/01 - Pale Horse / Luminous Bodies / Golden Legacy / Ex People @ The Unicorn
26/01 - Ignite @ The Underworld
27/01 - Beach Slang @ The Barfly
30/01 - Terror / Twitching Tongues @ The Underworld
30/01 - Michael Schenker's Temple Of Rock @ Islington Assembly Hall
07/02 - Gang Green @ The Underworld
09/02 - Greg Dulli @ The Union Chapel
10/02 - The World Is A Beautiful Place And I Am No Longer Afraid To Die / mewithoutYou @ The Dome
12/02 - Gnaw Their Tongues / Dragged Into Sunlight @ The Borderline
15/02 - King Dude @ The Lexington
19/02 - Snuff @ Electric Ballroom
20/02 - Terminal Cheesecake / Taman Shud / Khock @ The Lexington
21/02 - Malignant Tumour @ ???
24/02 - Oneohtrix Point Never @ Heaven
04/03 - Fairport Convention @ The Union Chapel
05/03 - Exodus @ The Underworld
06/03 - Gorilla Biscuits / Modern Life Is War / Touche Amore @ Electric Ballroom
14/03 - Deafheaven / Myrkur @ Heaven
17/03 - Life Of Agony @ Electric Ballroom
19/03 - Monster Magnet @ The Forum
25/03 - In The Woods / Malthusian / Impaled Nazarene / Mourning Beloveth / Officium Triste etc. @ Boston Music Room
31/03 - The Black Heart Rebellion / Henge @ The Underworld
01/04 - Discharge / Police Bastard @ T-Chances
08/04 - Sourvein / Dysteria / Gurt @ The Macbeth
14/04 - The Heads @ The Lexington
14/04 - The Sun Ra Arkestra (under the direction of Marshall Allen) @ The Union Chapel
17/04 - Shonen Knife @ Dingwalls
14/05 - Oathbreaker @ The Underworld
21/05 - Bohren And Der Club Of Gore @ The Union Chapel
24/06 - Desolation Angels / The Deep / Airforce @ The Unicorn
15/10 - Weekend Nachos / Wormrot / The Afternoon Gentlemen @ Nambuca
31/10 - John Carpenter @ The Troxy

553 (edited by alex 28-01-2016 22:26:45)

Re: London

20/11 - Sly and the Family Drone @ The Shacklewell Arms
20/11 - Nightbringer / Lychgate / Funeral Throne / Ataud @ Nambuca
20/11 - Annette Peacock @ Cafe Oto
21/11 - Galvano / Henge / Zaum / Smailking / Earthmass @ The Windmill
21/11 - Grand Collapse / Agnosy / Dysteria / This Ends Here / Arboricidio @ The Unicorn
21/11 - Sham 69 / Menace @ The Borderline
22/11 - Chelsea Wolfe / Dead Forest Index @ Islington Assemly Hall
22/11 - The Spook School / Witching Waves / Daskinsey4 / Actual Crimes @ The George Tavern
22/11 - Dave Heumann / Red River Dialect @ Moth Club
23/11 - Psychic TV @ The Garage
23/11 - Andrew Hung @ The Lexington
23/11 - Disappears @ The 100 Club
23/11 - Cruciamentum / Corpsessed / Burial @ Upstairs at the Garage
23/11 - Dalek @ The Boston Music Room
23/11 - Annette Peacock @ Cafe Oto
24/11 - Psychic TV @ The Garage
24/11 - Maserati @ Corsica Studios
25/11 - Suuns / Jerusalem In My Heart @ Oslo
25/11 - Zu @ The Underworld
25/11 - Built To Spill @ Electric Ballroom
25/11 - Calvin Johnson Q&A @ Rough Trade East
25/11 - Big I Brave @ Birthdays
25/11 - Backyard Babies @ Islington Academy
26/11 - Uncle Acid and the Deadbeats @ The Scala
26/11 - Lightning Bolt / Om @ Electric Ballroom
26/11 - Crippled Black Phoenix @ The Dome
26/11 - The Album Leaf @ The Union Chapel
26/11 - Total Control / The Lowest Form / Not Sorry @ DSFL
27/11 - Career Suicide @ DFSL
27/11 - Cold Hard Truth / Splitknuckle @ The Unicorn
28/11 - The Admiral Sir Cloudsley Shovel / Groan / Hagstone / Desolate Pathway @ The Unicorn
28/11 - Evil Blizzard / Bad Guys @ The Barfly
28/11 - Chain Of Flowers / Semi / Gloss Rejection / Sarcasm @ DSFL
29/11 - Kvelertak @ Oslo
29/11 - Career Suicide @ The Black Heart
29/11 - Unyielding Love / Renounced / Knifedoutofexistence @ The Unicorn
30/11 - Slayer / Anthrax / Kvelertak @ Brixton Academy
30/11 - Thee Oh Sees @ The Forum
30/11 - Chelsea Wolfe / Dylan Carlson @ Bush Hall
01/12 - Death @ The 100 Club
01/12 - The Atomic Bitchwax @ The Black Heart
01/12 - Jonah Matranga's Onelinedrawing @ The Underworld
01/12 - Yearbook / Weatherstate / Faux / Sad Blood @ Power Lunches
02/12 - Wire @ The Dome
02/12 - Charlemagne Palestine with Grumbling Fur @ Cafe Oto
02/12 - Slim Twig / Tarzana / Magic Steven @ The Victoria
03/12 - John Garcia (acoustic) @ The Underworld
04/12 - Hag / The Day Of Locusts / Casual Nun @ The Black Heart
05/12 - Giuda / Thee Jezebels @ The Lexington
06/12 - The Brothers Move On / Shabaka Hutchings / Hannah Catherine Jones @ Birthdays
07/12 - Dawn Ray'd / Heretoir / Thraenenkind / Jotnarr @ The Unicorn
07/12 - Black Tongue @ The Barfly
07/12 - Moss Lime / As Ondas / Whalo @ The Old Blue Last
07/12 - Lushes @ The Shacklewell Arms
08/12 - Shopping @ The 100 Club
08/12 - Mgla / One Tail One Head / Misthryming / Kringa @ Nambuca
09/12 - Grave / Malevolent Creation @ The Underworld
10/12 - Belphegor / Vital Remains @ The Dome
11/12 - Gorgoroth / Gehenna / Kampfar @ The Dome
11/12 - UK Subs / The Ramonas @ Islington Academy
11/12 - Carnist / Arboricidio / Hate Fuck @ Veg Bar
11/12 - Wizard Fight / Groan / Bad Meat @ Power Lunches
11/12 - The Parkinsons / Scraps / Plastic Propaganda @ The Finsbury
12/12 - Clutch @ Shepherd's Bush Empire
12/12 - Rocket From The Tombs @ London Fields Brewery
12/12 - A Winged Victory For The Sullen / Hauschka @ The Barbican
13/12 - Vektor @ The Black Heart
14/12 - The Black Heart Rebellion @ The Old Blue Last
15/12 - Ian Svenonius / Olivia Neutron John @ Power Lunches
16/12 - Ian Svenonius / Olivia Neutron John @ Power Lunches
18/12 - Gnarwolves / Spraynard / Such Gold @ The Underworld
18/12 - Bloodbath @ Electric Ballroom
19/12 - The Glugg / Sauna Youth @ Power Lunches
20/12 - Dan Melchoir / Blood Stereo @ Cafe Oto
21/12 - Trash Kit / King Of Cats / Sweetheart @ The Windmill
27/12 - Peter and the Test Tube Babies @ The New Cross Inn
31/12 - Monarch / Birushanah / Undersmile / Ghold / Torpor @ The Unicorn
06/01 - Luc Ex / Veryan Weston / Mark Sanders / Hannah Marshall @ Cafe Oto
08/01 - Martha / Milky Wimpshake / Bleurgh @ The Lexington
09/01 - Anthrax / Flowers In The Dustbin / Dogshite / Shocks Of Mighty @ Silver Bullets
10/01 - H2O @ The Underworld
14/01 - Bun Dem Out / Splitknuckle / Ironed Out @ The Unicorn
15/01 - Chestburster / Fetus Christ / Gout / Groak / Human Cull / Razoreater / Split Veins etc. @ The Unicorn
15/01 - Locrian @ The Black Heart
16/01 - Skinny Girl Diet / Woolf / Efialtis @ DSFL
20/01 - Author & Punisher / Shitwife @ The Underworld
20/01 - Proto Idiot / The Red Cords / ES @ New River Studios
21/01 - Obake / Zeus! / Zolle @ The Underworld
22/01 - Dr Feelgood @ The Borderline
22/01 - Pale Horse / Luminous Bodies / Golden Legacy / Ex People @ The Unicorn
23/01 - Regret / Persecution / Constant State Of Terror @ Veg Bar
23/01 - Greg Barnett @ The Lexington
25/01 - Employed To Serve / Grieved @ The Old Blue Last
25/01 - Claw Marks / His And Hers / Cady @ Birthdays
26/01 - Ignite @ The Underworld
27/01 - Beach Slang @ The Barfly
28/01 - Trials Of Early Man / Broker / Sad Blood @ The Hope And Anchor
28/01 - Al McKay (Dick Diver) / Athens @ New Cross Inn
29/01 - Golden Void / Holy Sons / Crumbling Ghost @ The Black Heart
30/01 - Terror / Twitching Tongues @ The Underworld
30/01 - Michael Schenker's Temple Of Rock @ Islington Assembly Hall
30/01 - Rainmaker / Crows An Wra / Frog / Brunch / The Johns @ DSFL
30/01 - Hagar The Womb / Flowers In The Dustbin / Anarchistwood @ The Bow
30/01 - The Beach Bullies / UrBororo / Victor M. Jakeman @ New River Studios
30/01 - Glassjaw @ The Old Blue Last
31/01 - Weird Zine Fest @ DSFL
05/02 - Bismuth / Casual Nun / Prisa Mata @ The Unicorn
05/02 - WE/ Psychic Soviets / The Fucks @ DSFL
07/02 - Gang Green @ The Underworld
09/02 - Greg Dulli @ The Union Chapel
10/02 - The World Is A Beautiful Place And I Am No Longer Afraid To Die / mewithoutyou @ The Dome
12/02 - Gnaw Their Tongues / Dragged Into Sunlight @ The Borderline
12/02 - Za! / Nope @ DSFL
13/02 - Jungbluth / Big Machine / Sky:lark! @ DSFL (matinee gig!)
13/02 - Jungbluth / Terrible Love / Grindhouse @ The Unicorn
13/02 - Sauna Youth @ The Forge
13/02 - Jaded Eyes / Buckets of Courage / Feral Masses @ The Birds Nest
14/02 - Department Of Correction / Die Choking / Noise Complaint @ The Unicorn
15/02 - King Dude @ The Lexington
17/02 - Latitudes / Telepathy / PSOTY @ The Black Heart
17/02 - Gun Outfit @ The Lexington
18/02 - Let's Wrestle @ Rough Trade East
19/02 - Snuff @ Electric Ballroom
20/02 - FUK @ The Birds Nest
20/02 - Terminal Cheesecake / Taman Shud / Khock @ The Lexington
20/02 - Vitriolic Response / Agnosy @ The Veg Bar
20/02 - Damien Dubrovnik / Perspex Flesh @ DSFL
21/02 - Malignant Tumour @ ???
21/02 - Hessian / Dungeon @ The Dev
23/02 - Tortoise @ Village Underground
23/02 - William Basinski @ The Union Chapel
24/02 - Oneohtrix Point Never @ Heaven
25/02 - Saviours @ The Black Heart
26/02 - Wonk Unit @ Boston Music Room
27/02 - Zounds / Lost Cherrees / Cravats / Anthrax @ Boston Music Room
28/02 - The Mob / Subhumans @ Boston Music Room
04/03 - Fairport Convention @ The Union Chapel
04/03 - 11Paranoias / Meadows / Kylver / Old Man Lizard @ The Windmill
04/03 - The Wounded Kings / Pombagira / Death Penalty @ Nambuca
04/03 - Damien Jurado @ Rough Trade East
05/03 - Exodus @ The Underworld
06/03 - Gorilla Biscuits / Modern Life Is War / Touche Amore @ Electric Ballroom
09/03 - The Oscillation / Sterling Roswell Band @ The Lexington
12/03 - Massgrav / Dysteria / Noise Complaint / Hot Cops @ The Unicorn
13/03 - White Hills @ The Lexington
14/03 - Deafheaven / Myrkur @ Heaven
14/03 - Of Montreal @ Village Underground
16/03 - Purson @ 100 Club
17/03 - Life Of Agony @ Electric Ballroom
19/03 - Monster Magnet @ The Forum
19/03 - Freakapuss / WE @ Apiary Studios
20/03 - Moloch / Harrowed / Nervous Mothers / Art Of Burning Water / Dysteria / Sky:lark! @ DSFL
24/03 - Pere Ubu @ The Dome
25/03 - Diat / Chain Of Flowers / Sarcasm @ DSFL
25/03 - In The Woods / Malthusian / Impaled Nazarene / Mourning Beloveth / Officium Triste etc. @ Boston Music Room
25/03 - Fuck The Facts / Svalbard @ The Unicorn
30/03 - Gorguts / Dysrhythmia / Psycoptic / Nero Di Marte @ The Dome
30/03 - Big Ups @ The Lexington
31/03 - My Dying Bride @ Islington Assembly Hall
31/03 - The Black Heart Rebellion / Henge @ The Underworld
01/04 - Discharge / Police Bastard @ T-Chances
02/04 - Brothers Of The Sonic Cloth @ The Black Heart
04/04 - Protomartyr @ 100 Club
08/04 - Sourvein / Dysteria / Gurt @ The Macbeth
11/04 - Giant Sand / Jason Lytle @ Village Underground
12/04 - Hexvessel @ 100 Club
12/04 - The Necks + James McVinnie @ The Union Chapel
13/04 - Converge / The Body / Full Of Hell / Crippled Black Phoenix @ Electric Brixton
13/04 - Repulsion / Mirror @ The Underworld
14/04 - The Heads @ The Lexington
14/04 - The Sun Ra Arkestra (under the direction of Marshall Allen) @ The Union Chapel
17/04 - Shonen Knife @ Dingwalls
19/04 - Bang / Iron Claw / Brule @ The Borderline
24/04 - Kath Bloom @ The Windmill
26/04 - Ought @ The Dome
28/04 - Dillinger Four @ The Dome
29/04 - The Lovely Eggs @ ???
01/05 - Otoboke Beaver / Lazarus Clamp / Former Utopia / Splintered Mna / Capt. Lovelace @ The Windmill
14/05 - Oathbreaker @ The Underworld
21/05 - Bohren And Der Club Of Gore @ The Union Chapel
31/05 - Royal Headache @ The Dome
03/06 - Victims / City Of Death / Crossfirefuckinhurricane / Cult Syndrome / P.I.G. @ DSFL
04/06 - Sharon Van Etten @ Rough Trade East
24/06 - Desolation Angels / The Deep / Airforce @ The Unicorn
01/07 - Lust For Youth @ Rough Trade East
22/07 - To Rococo Rot @ Rough Trade East
06/08 - Graf Orlock / Ghostlimb @ DSFL
15/10 - Weekend Nachos / Wormrot / The Afternoon Gentlemen @ Nambuca
31/10 - John Carpenter @ The Troxy

554 (edited by Whitters 30-11-2015 22:09:14)

Re: London

25/1 - CLAW MARKS/HIS&HERS/CADY @BIRTHDAYS DALSTON

Re: London

21/12  Trash Kit / King Of Cats / Sweetheart @ Brixton Windmill

556 (edited by alex 01-04-2016 23:24:38)

Re: London

30/01 - Terror / Twitching Tongues @ The Underworld
30/01 - Michael Schenker's Temple Of Rock @ Islington Assembly Hall
30/01 - Henry Blacker / Death Pedals @ The Unicorn
30/01 - Rainmaker / Crows An Wra / Frog / Brunch / The Johns @ DSFL
30/01 - Hagar The Womb / Flowers In The Dustbin / Anarchistwood @ The Bow
30/01 - The Beach Bullies / UrBororo / Victor M. Jakeman @ New River Studios
30/01 - Glassjaw @ The Old Blue Last
31/01 - Weird Zine Fest @ DSFL
03/02 - Cavalier Song @ Rough Trade East
05/02 - Bismuth / Casual Nun / Prisa Mata @ The Unicorn
05/02 - WE/ Psychic Soviets / The Fucks @ DSFL
07/02 - Gang Green @ The Underworld
07/02 - So Pitted @ The Shacklewell Arms
07/02 - Raw Power / Ligaments / The Migraines / Noise Complaint @ The Black Heart
09/02 - Greg Dulli @ The Union Chapel
10/02 - The World Is A Beautiful Place And I Am No Longer Afraid To Die / mewithoutyou @ The Dome
12/02 - Gnaw Their Tongues / Dragged Into Sunlight @ The Borderline
12/02 - Za! / Nope @ DSFL
13/02 - Jungbluth / Big Machine / Sky:lark! @ DSFL (matinee gig!)
13/02 - Jungbluth / Terrible Love / Grindhouse @ The Unicorn
13/02 - Petrol Girls @ The Black Heart
13/02 - Sauna Youth @ The Forge
13/02 - Jaded Eyes / Buckets of Courage / Feral Masses @ The Birds Nest
14/02 - Department Of Correction / Die Choking / Noise Complaint @ The Unicorn
15/02 - King Dude @ The Lexington
17/02 - Latitudes / Telepathy / PSOTY @ The Black Heart
17/02 - Gun Outfit @ The Lexington
18/02 - Let's Wrestle @ Rough Trade East
19/02 - Snuff @ Electric Ballroom
20/02 - FUK @ The Birds Nest
20/02 - Terminal Cheesecake / Taman Shud / Khock @ The Lexington
20/02 - Vitriolic Response / Agnosy @ The Veg Bar
20/02 - Damien Dubrovnik / Perspex Flesh @ DSFL
21/02 - Malignant Tumour @ ???
21/02 - David Keenan / Helm DJ set @ Cafe Oto
21/02 - Hessian / Dungeon @ The Dev
21/02 - Skraeckoedlan / / Bright Curse / Elephant Tree @ The Black Heart
22/02 - The Pop Group in conversation @ Rough Trade East
23/02 - Tortoise @ Village Underground
23/02 - William Basinski @ The Union Chapel
24/02 - Oneohtrix Point Never @ Heaven
25/02 - Saviours @ The Black Heart
26/02 - Wonk Unit @ Boston Music Room
27/02 - Zounds / Lost Cherrees / Cravats / Anthrax @ Boston Music Room
28/02 - The Mob / Subhumans @ Boston Music Room
04/03 - Fairport Convention @ The Union Chapel
04/03 - 11Paranoias / Meadows / Kylver / Old Man Lizard @ The Windmill
04/03 - The Wounded Kings / Pombagira / Death Penalty @ Nambuca
04/03 - Damien Jurado @ Rough Trade East
05/03 - Exodus @ The Underworld
05/03 - Gun Outfit / Amps For CHrist / E @ The Montague Arms
06/03 - Gorilla Biscuits / Modern Life Is War / Touche Amore @ Electric Ballroom
09/03 - The Oscillation / Sterling Roswell Band @ The Lexington
12/03 - Massgrav / Dysteria / Noise Complaint / Hot Cops @ The Unicorn
13/03 - White Hills @ The Lexington
14/03 - Deafheaven / Myrkur @ Heaven
14/03 - Of Montreal @ Village Underground
16/03 - Purson @ 100 Club
16/03 - Sick Thoughts / Scraps / Fex Urbis @ New River Studios
17/03 - Life Of Agony @ Electric Ballroom
19/03 - Monster Magnet @ The Forum
19/03 - Freakapuss / WE @ Apiary Studios
19/03 - Nurse With Wound @ Village Underground
20/03 - Moloch / Harrowed / Nervous Mothers / Art Of Burning Water / Dysteria / Sky:lark! @ DSFL
24/03 - Pere Ubu @ The Dome
25/03 - Diat / Good Throb / Chain Of Flowers / Sarcasm @ DSFL
25/03 - In The Woods / Malthusian / Impaled Nazarene / Mourning Beloveth / Officium Triste etc. @ Boston Music Room
25/03 - Fuck The Facts / Svalbard @ The Unicorn
27/03 - Poison Idea / Restarts @ The Underworld
30/03 - Gorguts / Dysrhythmia / Psycoptic / Nero Di Marte @ The Dome
30/03 - Michael Gira / Thurston Moore @ Barbican
30/03 - Big Ups @ The Lexington
30/03 - Magrudergrind / Corrupt Moral Altar @ The Black Heart
31/03 - My Dying Bride @ Islington Assembly Hall
31/03 - The Black Heart Rebellion / Henge @ The Underworld
01/04 - Discharge / Police Bastard @ T-Chances
02/04 - Palehorse / Necro Deathmort / Ommadon / Bismuth @ The Windmill
02/04 - Brothers Of The Sonic Cloth @ The Black Heart
02/04 - Chroma / Snob / Artefact / Score @ DSFL
03/04 - Sievehead / Wode / Nachthexen / Aurochs @ DSFL
04/04 - Protomartyr @ 100 Club
05/04 - DOE / Colour Me Wednesday // Crywnk / Happy Accidents @ DSFL
07/04 - Good Throb / Woolf / Shopping / Cianuro @ DSFL
07/04 - Vodun / Limb @ The Lexington
07/04 - Take Offense / Freebase / Who Cares? @ The Black Heart
08/04 - Soul Structure / The Blue Period / Artefact / Border @ DSFL
09/04 - Gnod @ The Lexington
11/04 - Giant Sand / Jason Lytle @ Village Underground
12/04 - Hexvessel @ 100 Club
12/04 - The Necks + James McVinnie @ The Union Chapel
13/04 - Converge / The Body / Full Of Hell / Crippled Black Phoenix @ Electric Brixton
13/04 - Roky Erickson @ The Forum
13/04 - Repulsion / Mirror @ The Underworld
14/04 - The Heads @ The Lexington
14/04 - The Sun Ra Arkestra (under the direction of Marshall Allen) @ The Union Chapel
15/04 - Wojczech / Krupskaya @ The Unicorn
15/04 - Terror Bird / Dubais @ DSFL
15/04 - Scout Niblett @ The Lexington
16/04 - Sea Bastard @ The Black Heart
16/04 - Bad Manifest / Es / Sarcasm / Hate Filled Kids @ DSFL
17/04 - Shonen Knife @ Dingwalls
19/04 - Bang / Iron Claw / Brule @ The Borderline
20/04 - Mission Of Burma @ Elektrowerkz
22/04 - Quintron and Miss Pussycat / Raviolo Me Away @ DSFL
23/04 - Night Birds @ The Montague Arms
23/04 - Johnny Moped / TV Smith @ The Lexington
24/04 - Kath Bloom @ The Windmill
24/04 - Kevin Seconds @ The Macbeth
26/04 - Ought @ The Dome
28/04 - Dillinger Four @ The Dome
28/04 - Makthaverskan / Caramel / Weddings / Bloomer @ DSFL
29/04 - The Lovely Eggs @ Bethnal Green Working Men's Club
30/04 - Dan Sartain @ Oslo
01/05 - Wussy / Otoboke Beaver / Lazarus Clamp / Former Utopia / Splintered Man / Capt. Lovelace @ The Windmill
02/05 - Burn / Frame Of Mind / Dirty Money @ The Old Blue Last
03/05 - Wonk Unit / Angry Sometimes @ The Windmill
04/05 - Iron Chic / Bear Trade / Racer @ DSFL
05/05 - Tim Hecker @ Church of St John Hackney
05/05 - What Price, Wonderland @ DSFL
07/05 - Wrekmeister Harmonies / Luminous Bodies / Casual Nun @ The Black Heart
09/05 - Sophia @ The Lexington
12/05 - Holy Golightly / The Jolenes @ The Lexington
14/05 - Oathbreaker @ The Underworld
20/05 - Death Index @ DSFL
21/05 - Bohren And Der Club Of Gore @ The Union Chapel
21/05 - Billy Childish @ The Lexington
25/05 - The Golden Grass / The Admiral Sir Cloudesley Shovell @ The Black Heart
27/05 - Solstice / Sofisticator / Thrash Or Die / Freebase @ The Black Heart
28/05 - Unsane / Sofy Major / Silent Front @ The Macbeth
31/05 - Royal Headache @ The Dome
31/05 - Shellac @ Koko
02/06 - Mlcolm Middleton @ The Lexington
03/06 - Victims / City Of Death / Crossfirefuckinhurricane / Cult Syndrome / P.I.G. @ DSFL
04/06 - Sharon Van Etten @ Rough Trade East
08/06 - The Chills @ Koko
11/06 - No Tolerance / Foreseen / Violent Reaction / Crown Court / Arms Race / True Vision / Unjust @ Boston Music Room
11/06 - Sheer Mag / Institute @ The Dome
11/06 - Primitive Man / Sea Bastard @ The Underworld
12/06 - No Tolerance / Upright / Dregs / Frame Of Mind / Payday / Murder @ DSFL (matinee gig)
13/06 - Wild Nothing @ Oslo
13/06 - Eel / The Wankys @ DSFL
17/06 - This Is Not This Heat @ Barbican
24/06 - Desolation Angels / The Deep / Airforce @ The Unicorn
31/06 - Power Trip / The Flex / Arms Race @ Boston Music Room
01/07 - Lust For Youth @ Rough Trade East
06/07 - Slough Feg @ The Unicorn
09/07 - Famine / Shackles @ The Unicorn
22/07 - To Rococo Rot @ Rough Trade East
30/07 - Radioactivity @ The Lexington
06/08 - Graf Orlock / Ghostlimb @ DSFL
17/09 - Death Side (!!!) @ The Dome
24/09 -- Beehoover @ The Black Heart
15/10 - Weekend Nachos / Wormrot / The Afternoon Gentlemen @ Nambuca
31/10 - John Carpenter @ The Troxy
28/01 - Philip Glass: Visitors @ Barbican Centre

557

Re: London

Couple of other things:

21/02 - ENGLAND’S HIDDEN REVERSE LAUNCH NIGHT – WITH DAVID KEENAN + HELM DJ SET + FULL FILM PROGRAMME IN COLLABORATION WITH LUX AND THE BFI NATIONAL ARCHIVE + MORE @ Cafe Oto
30/03 - Michael Gira, Thurston Moore @ Barbican Centre
05/05 - Tim Hecker @Church of St John Hackney
31/05 - Shellac @ Koko
28/01/2017 - Philip Glass: Visitors @ Barbican Centre ( https://www.facebook.com/events/1037433219656560/ )


Also is anyone else going along to Secret Tunnels of England: Folklore and Fact at Conway Hall? Looks pretty interesting: https://www.facebook.com/events/930723710326367/

558 (edited by alex 12-05-2016 16:31:11)

Re: London

02/04 - Palehorse / Necro Deathmort / Ommadon / Bismuth @ The Windmill
02/04 - Brothers Of The Sonic Cloth @ The Black Heart
02/04 - Chroma / Snob / Artefact / Score @ DSFL
03/04 - Trials Of Early Man / Simmer / Fresh / Modern Rituals / Molar / Monana etc. @ The Dalston Victoria
03/04 - Sievehead / Wode / Nachthexen / Aurochs @ DSFL
04/04 - Protomartyr @ 100 Club
05/04 - DOE / Colour Me Wednesday // Crywnk / Happy Accidents @ DSFL
07/04 - Good Throb / Woolf / Shopping / Cianuro @ DSFL
07/04 - Vodun / Limb @ The Lexington
07/04 - Take Offense / Freebase / Who Cares? @ The Black Heart
08/04 - Soul Structure / The Blue Period / Artefact / Border @ DSFL
08/04 - Nile / Melechesh / Embryo @ The Dome
09/04 - Gnod @ The Lexington
09/04 - Chain Of Flowers @ The Shacklewell Arms
11/04 - Giant Sand / Jason Lytle @ Village Underground
11/04 - Cult Of Luna @ Islington Assembly Hall
12/04 - Hexvessel @ 100 Club
12/04 - The Necks + James McVinnie @ The Union Chapel
13/04 - Converge / The Body / Full Of Hell / Crippled Black Phoenix @ Electric Brixton
13/04 - Roky Erickson @ The Forum
14/04 - The Heads @ The Lexington
14/04 - Scout Niblett @ The Shacklewell Arms
14/04 - The Sun Ra Arkestra (under the direction of Marshall Allen) @ The Union Chapel
15/04 - Wojczech / Krupskaya @ The Unicorn
15/04 - Terror Bird / Dubais @ DSFL
15/04 - Scout Niblett @ The Lexington
16/04 - Sea Bastard @ The Black Heart
16/04 - Bad Manifest / Es / Sarcasm / Hate Filled Kids @ DSFL
17/04 - Shonen Knife @ Dingwalls
18/04 - Damien Jurado @ Islington Assembly Hall
18/04 - Boredoms @ The Scala
19/04 - Bang / Iron Claw / Brule @ The Borderline
20/04 - Mission Of Burma @ Elektrowerkz
20/04 - Incantation / Morgoth @ Nambucca
22/04 - Quintron and Miss Pussycat / Raviolo Me Away @ DSFL
22/04 - Hawkwind @ Islington Assembly Hall
22/04 - Mission Of Burma @ The Pickle Factory
23/04 - Night Birds @ The Montague Arms
23/04 - Johnny Moped / TV Smith @ The Lexington
23/04 - Pop. 1280 @ The Shacklewell Arms
24/04 - Kath Bloom @ The Windmill
24/04 - Kevin Seconds @ The Macbeth
25/04 - Nitkowski / Gatchien / Silent Front @ The Unicorn
25/04 - Glen Jones @ Cafe Oto
25/04 - Rotten Sound / Cult Leader @ Boston Music Room
26/04 - Ought @ The Dome
28/04 - Dillinger Four @ The Dome
28/04 - Makthaverskan / Caramel / Weddings / Bloomer @ DSFL
28/04 - Axe Rash / Sessoviolento / Abandon Cause / P.I.G. @ The Birds Nest
29/04 - The Mob / Appalachian Terror Unit / Icons Of Filth @ Boston Music Room
29/04 - The Lovely Eggs @ Bethnal Green Working Men's Club
29/04 - Wolf Eyes @ The Dome
30/04 - Unearthly Trance / Samothrace / Monarch / Fleshpress / Slomatics @ The Underworld
30/04 - Hello Bastards / Herida Profunda / Dysteria @ The Unicorn
30/04 - Dan Sartain @ Oslo
30/04 - Doom / Extinction Of Mankind / Warwound / Cress / Saturnine @ Boston Music Room
01/05 - Wussy / Otoboke Beaver / Lazarus Clamp / Former Utopia / Splintered Man / Capt. Lovelace @ The Windmill
01/05 - Wo-Fat / Mothership / Stinking Lizaveta . Sienna Root / Dyse / OHHMS @ The Underworld
01/05 - Behind Enemy Lines / Visions Of War / Anthrax / Liberty / Hazarder @ Boston Music Room
02/05 - Burn / Frame Of Mind / Dirty Money @ The Old Blue Last
03/05 - Wonk Unit / Angry Sometimes @ The Windmill
03/05 - Mark Lanegan @ The Union Chapel
04/05 - Iron Chic / Bear Trade / Racer @ DSFL
04/05 - Giuda / Admiral Sir Cloudesley Shovell @ The Underworld
04/05 - Ghold / Palehorse / Nitkowski @ The Unicorn
05/05 - Tim Hecker @ Church of St John Hackney
05/05 - What Price, Wonderland @ DSFL
05/05 - The Coathangers @ Moth Club
06/05 - Vulcano @ Nambucca
06/05 - Crowhurst / Caïna / Warren Schoenbright @ New River Studios
07/05 - Wrekmeister Harmonies / Luminous Bodies / Casual Nun @ The Black Heart
08/05 - Shobaleader One @ Islington Assembly Hall
09/05 - Sophia @ The Lexington
09/05 - Kronos Quartet @ Barbican
10/05 - Oren Ambarchi / WIll Guthrie @ Cafe Oto
12/05 - Noveller / Virginia Wing @ Corsica Studios
12/05 - Holy Golightly / The Jolenes @ The Lexington
13/05 - Ramesses @ Boston Music Room
13/05 - Nothing @ Moth Club
14/05 - Oathbreaker @ The Underworld
14/05 - Mars Red Sky @ Birthdays
17/05 - Max Richter Ensemble @ The Barbican
18/05 - Max Richter Ensemble @ The Barbican
20/05 - Death Index @ DSFL
21/05 - Bohren And Der Club Of Gore @ The Union Chapel
21/05 - Billy Childish @ The Lexington
21/05 - UK Subs @ 100 Club
21/05 - Nap Eyes @ Moth Club
25/05 - The Golden Grass / The Admiral Sir Cloudesley Shovell @ The Black Heart
26/05 - Kikagaku Moyo @ London Fields Brewery
27/05 - Solstice / Sofisticator / Thrash Or Die / Freebase @ The Black Heart
28/05 - Unsane / Sofy Major / Silent Front @ The Macbeth
30/05 - My Disco @ Corsica Studios
31/05 - Royal Headache @ The Dome
31/05 - Shellac @ Koko
01/06 - The Handsome Family @ 100 Club
02/06 - Mlcolm Middleton @ The Lexington
03/06 - Victims / City Of Death / Crossfirefuckinhurricane / Cult Syndrome / P.I.G. @ DSFL
03/06 - Vision Of Disorder @ The Dome
04/06 - Sharon Van Etten @ Rough Trade East
06/06 - No Joy @ Moth Club
07/06 - Matmos @ Oslo
08/06 - The Chills @ Koko
11/06 - No Tolerance / Foreseen / Violent Reaction / Crown Court / Arms Race / True Vision / Unjust @ Boston Music Room
11/06 - Sheer Mag / Institute @ The Dome
11/06 - Primitive Man / Sea Bastard @ The Underworld
12/06 - No Tolerance / Upright / Dregs / Frame Of Mind / Payday / Murder @ DSFL (matinee gig)
13/06 - Wild Nothing @ Oslo
13/06 - Eel / The Wankys @ DSFL
17/06 - Expire / Cross Me / Renounced @ Boston Music Room
18/06 - Cold Pumas @ Moth Club
21/06 - Audacity @ The Shacklewell Arms
24/06 - Desolation Angels / The Deep / Airforce @ The Unicorn
24/06 - Cattle Decapitation / Ingested @ Nambucca
25/06 - Institute @ DSFL
26/06 - Radio Birdman @ The Dome
28/06 - Destruction Unit @ Moth Club
29/06 - The Real Kids @ Nambucca
31/06 - Power Trip / The Flex / Arms Race @ Boston Music Room
01/07 - Lust For Youth @ Rough Trade East
02/07 - Paws @ Moth Club
05/07 - Legion of Andromeda / Ommadon / Krawwl @ The Unicorn
06/07 - Slough Feg @ The Unicorn
07/07 - Sumac / Mammiffer / Janne Westerlund @ The Underworld
07/07 - Tortoise @ Electric Ballroom
09/07 - Famine / Shackles @ The Unicorn
14/07 - Protomartyr @ Bethnal Green Working Men's Club
22/07 - To Rococo Rot @ Rough Trade East
22/07 - Tørsö / Runt @ New River Studios
27/07 - The Oblivians / Deaf Wish @ The Dome
30/07 - Radioactivity @ The Lexington
05/08 - Off With Their Heads @ The Underworld
05/08 - Hexis / Black Shapes / Dysteria @ The Unicorn
06/08 - Graf Orlock / Ghostlimb @ DSFL
10/08 - Dag Nasty @ Islington Academy
03/09 - Kowloon Walled City / Minsk @ The Underworld
17/09 - Death Side (!!!) @ The Dome
24/09 - Beehoover @ The Black Heart
07/10 - Upsilon Acrux / Guapo @ Cafe Oto
14/10 - Le Butcherettes @ The Black Heart
15/10 - Weekend Nachos / Wormrot / The Afternoon Gentlemen @ Nambucca
31/10 - John Carpenter @ The Troxy
28/01 - Philip Glass: Visitors @ Barbican

559 (edited by alex 31-07-2016 11:21:29)

Re: London

19/05 - Entrance (solo/acoustic) / Sleepy Doug Shaw @ Servant Jazz Quarters
20/05 - Death Index @ DSFL
21/05 - Bohren And Der Club Of Gore @ The Union Chapel
21/05 - Billy Childish @ The Lexington
21/05 - UK Subs @ 100 Club
21/05 - Violent Reaction / Red Death / Protester / Dregs @ DSFL
21/05 - Nap Eyes @ Moth Club
25/05 - The Golden Grass / The Admiral Sir Cloudesley Shovell @ The Black Heart
26/05 - Kikagaku Moyo @ London Fields Brewery
27/05 - Solstice / Sofisticator / Thrash Or Die / Freebase @ The Black Heart
28/05 - Unsane / Sofy Major / Silent Front @ The Macbeth
28/05 - Camp Shy / Dregs / Actual Crimes / Personal Bets / Shopping @ DSFL
29/05 - Suggested Friends / Unfrith / DirtyGirl / Cuntroaches / Cruising / Daskinsey 4 @ DSFL
30/05 - My Disco @ Corsica Studios
31/05 - Royal Headache @ The Dome
31/05 - Shellac / Helen Money @ Koko
01/06 - Power Trip / The Flex / Arms Race @ Boston Music Room
01/06 - The Handsome Family @ 100 Club
02/06 - Malcolm Middleton @ The Lexington
02/06 - Jessica 93 / Master Master Wait / WAW @ DSFL
02/06 - Degial / Vorum @ The Unicorn
03/06 - Victims / City Of Death / Crossfirefuckinhurricane / Cult Syndrome / P.I.G. @ DSFL
03/06 - Vision Of Disorder @ The Dome
03/06 - HAG / The Guts @ The Black Heart
04/06 - Sharon Van Etten @ Rough Trade East
04/06 - Famine / Atomck / Abaddon Incarnate / Nembutal / Human Cull / Gurt etc. @ T-Chances
05/06 - Amygdala / Slowly We Rot / Art Of Burning Water / Cult Cinema @ The Unicorn
05/06 - Silent Front / Mass Lines @ The New Cross Inn
06/06 - No Joy @ Moth Club
06/06 - Slough Feg @ The Unicorn
07/06 - Matmos @ Oslo
07/06 - Globelamp @ Servant Jazz Quarters
08/06 - Perturbator @ The Underworld
08/06 - The Chills @ Koko
08/06 - Nervosa @ The Dev
10/06 - Woolf / Teenage Caveman / Scrap Brain @ DSFL
10/06 - Oi Polloi / Active Slaughter / Flowers Of Flesh And Blood / Casual Nausea @ T-Chances
11/06 - No Tolerance / Foreseen / Violent Reaction / Crown Court / Arms Race / True Vision / Unjust @ Boston Music Room
11/06 - Sheer Mag / Institute @ The Dome
11/06 - Primitive Man / Sea Bastard @ The Underworld
12/06 - Upright / Dregs / Frame Of Mind / Payday / Murder @ DSFL (matinee show)
12/06 - ACxDC / Boak / Gets Worse / Gout @ The Black Heart
13/06 - Wild Nothing @ Oslo
13/06 - Eel / The Wankys @ DSFL
13/06 - Parquet Courts @ Rough Trade East
14/06 - Evans The Death @ Rough Trade East
15/06 - Harms Way - Boston Music Room
15/06 - Psychic Ills / Tess Parks @ The Lexington
16/06 - Municipal Waste / Dungeon @ The Underworld
17/06 - Expire / Cross Me / Renounced @ Boston Music Room
17/06 - Piss On Authority / Constant State Of Terror / Abandon Cause @ The Unicorn
17/06 - Petrol Girls / Autonomads / Joliette / Werecats @ DSFL
17/06 - Appleseed Cast @ The Garage
18/06 - Cold Pumas @ Moth Club
19/06 - Melvins @ Koko
20/06 - Lecherous Gaze @ The Black Heart
20/06 - Entrance / Casual Sect @ The Old Blue Last
21/06 - Audacity @ The Shacklewell Arms
21/06 - King Diamond / Angel Witch @ The Forum
21/06 - Entrance @ The Victoria
23/06 - Less Win @ Rough Trade East
24/06 - Desolation Angels / The Deep / Airforce @ The Unicorn
24/06 - Cattle Decapitation / Ingested @ Nambucca
25/06 - Brix Smith Q&A / Institute @ The Design Museum
25/06 - Okinawa Picture Show / Honey Joy / Fightmilk @ Sound Savers
25/06 - Institute / Perspex Flesh / Sarcasm @ DSFL
25/06 - The Scientists / Black Mekon @ The Lexington
26/06 - Radio Birdman @ The Dome
28/06 - Destruction Unit @ Moth Club
29/06 - The Real Kids @ Nambucca
30/06 - Kid Congo Powers @ Nambucca
01/07 - Lust For Youth @ Rough Trade East
02/07 - The Telescopes @ The New Cross Inn
02/07 - Paws @ Moth Club
05/07 - Legion of Andromeda / Ommadon / Krawwl @ The Unicorn
05/07 - Less Win @ The Shacklewell Arms
06/07 - The New Tusk / Bearded Youth Quest @ The New Cross Inn
07/07 - Sumac / Mammiffer / JK Flesh / Janne Westerlund @ The Underworld
07/07 - Tortoise @ Electric Ballroom
07/07 - Mick Turner @ The Windmill
08/07 - Keiji Haino and Charles Hayward @ Copeland Gallery
09/07 - Famine / Shackles / Disparo / Lugubrious Children @ The Birds Nest
09/07 - Sonic Boom @ Oslo
11/07 - Rangda / Sir Richard Bishop @ Cafe Oto
12/07 - Rangda / Ben Chasny @ Cafe Oto
13/07 - Rangda / Áine O’Dwyer-Chris Corsano Duo @ Cafe Oto
13/07 - Suuns @ Rough Trade East
14/07 - Protomartyr @ Bethnal Green Working Men's Club
14/07 - Armored Saint / Savage Messiah @ The Underworld
14/07 - Evans The Death @ The New Cross Inn
15/07 - Svalbarduk/ Carnist / Art Of Burning Water / Yards / Arboricidio @ The Unicorn
16/07 - Rosetta / The Black Heart Rebellion / North @ The Underworld
16/07 - USA Nails / The Bodies / Screen Wives @ The New Cross Inn
16/07 - Trash Kit @ The Shacklewell Arms
18/07 - Beggar @ The Unicorn
21/07 - Wild Throne @ The Black Heart
21/07 - Sterling Roswell Band @ The Windmill
22/07 - Martha @ The Dome
22/07 - Pinen / Anxiety / Fex / Urbis & Runt @ DSFL
22/07 - To Rococo Rot @ Rough Trade East
22/07 - Wild Throne @ The Old Blue Last
22/07 - PSun Kil Moon @ Southbank Centre
22/07 - Tørsö / Runt @ New River Studios
23/07 - DOA @ The New Cross Inn
23/07 - Gets Worse / Containment / Calligram @ The Unicorn
23/07 - Los Crudos / The Lowest Form / Pinen / Es / Murder @ T-Chances
24/07 - Endless Boogie / Casual Nun @ The Lexington
24/07 - Living Body @ The Old Blue Last
25/07 - Dial / Dead Days Beyond Help @ Cafe Oto
27/07 - Eyehategod @ The Underworld
27/07 - The Oblivians / Deaf Wish @ The Dome
28/07 - The Wonder Years @ The Dome
29/07 - Hag / Death Pedals / Casual Nun / Mr Lizard @ The Unicorn
30/07 - Radioactivity / Sievehead / Molar @ The Lexington
30/07 - Harrowed / My Project Ghost / Earth Moves @ The New Cross Inn
30/07 - Part Chimp / Sweet Williams / Silent Front @ The Sebright Arms
02/08 - Round Eye @ The Old Blue Last
03/08 - TSOL / Dwarves / MDC @ The Underworld
04/08 - Fear / JFA / Reagan Youth / Naked Aggression @ Islington Academy
05/08 - Off With Their Heads @ The Underworld
05/08 - Hexis / Black Shapes / Dysteria @ The Unicorn
06/08 - Graf Orlock / Ghostlimb @ DSFL
07/08 - The Ex @ DSFL (matinee gig)
07/08 - The Ex @ DSFL (evening gig)
10/08 - Dag Nasty @ Islington Academy
11/08 - Ian William Craig @ Cafe Oto
12/08 - Warsong @ New River Studios
13/08 - Terminal Cheesecake / Torpor / Harrowed / Casual Nun / Lower Slaughter @ The Windmill
13/08 - Overbite / Only Human / No Form / Scrap Brain @ New River Studios
14/08 - Asthenia / Human Hands /Arkless @ DSFL
18/08 - Vektor @ The Underworld
18/08 - Godspeed You! Black Emperor @ The Coronet
19/08 - Action Beat / Silent Front @ The Unicorn
20/08 - Miracle Legion @ Oslo
21/08 - Mutoid Man @ Boston Music Room
21/08 - Animals As Leaders @ The Garage
25/08 - Pere Ubu @ Corsica Studios
25/08 - Gun Outfit / The Weather Station @ The Shacklewell Arms
27/08 - Hark @ Boston Music Rooms
01/09 - Yawning Man / Blaak Heat / Soac @ The Borderline
31/08 - Silver Apples @ Corsica Studios
02/09 - Thee Oh Sees @ The Coronet Theatre
03/09 - Kowloon Walled City / Minsk @ The Underworld
03/09 - Iron Reagan @ The Black Heart
04/09 - Harrowed / Geist / Containment @ The Unicorn
05/09 - Teenage Fanclub @ Islington Assembly Hall
06/09 - Lucy Dacus @ The Old Blue Last
08/09 - Mystic Inane / Sarcasm / Murder @ Veg Bar
15/09 - Mogwai @ The Barbican
16/09 - Nothing @ Hoxton Square Bar & Kitchen
17/09 - Death Side @ The Dome
22/09 - Deluge / Soul Grip @ The Unicorn
24/09 - Beehoover @ The Black Heart
24/09 - Muscle & Marrow / Father Murphy @ New River Studios
24/09 - Terry Riley @ The Barbican
27/09 - Red Fang / Torche / God Damn @ Koko
27/09 - Grumbling Fur @ Oslo
01/10 - Rats On Rafts @ The Shacklewell Arms
02/10 - Stars Of The Lid @ The Barbican
07/10 - Upsilon Acrux / Guapo @ Cafe Oto
07/10 - Destruction / Flotsam And Jestam / Nervosa @ The Underworld
07/10 - Freakwater @ Oslo
10/10 - Elder / Cough @ The Underworld
12/10 - Summer Cannibals @ The Windmill
12/10 - Bad Noids @ The Birds Nest
13/10 - Swans / Anna Von Hausswolff @ Islington Assembly Hall
13/10 - Yob / Black Cobra @ The Scala
12/10 - Summer Cannibals @ Upstairs at the Garage
14/10 - Le Butcherettes @ The Black Heart
14/10 - Swans / Anna Von Hausswolff @ Islington Assembly Hall
14/10 - Slim Cessna's Auto Club @ Oslo
15/10 - Weekend Nachos / Wormrot / The Afternoon Gentlemen @ Nambucca
17/10 - Trap Them / Okkultokrati @ Boston Music Room
18/10 - Wovenhand @ The Dome
18/10 - Goat @ The Coronet
19/10 - Jenny Hval @ Oslo
23/10 - Matmos @ The Barbican
23/10 - Obscura @ The Dome
25/10 - Obituary / Exodus @ The Electric Ballroom
26/10 - The Lovely Eggs @ The Lexington
28/10 - Bad Noids @ ???
29/10 - Fabio Frizzi @ The Union Chapel
30/10 - Wooden Shjips @ The Scala
31/10 - John Carpenter @ The Troxy
31/10 - Lubomyr Melnyk / Murcof & Vanessa Wagner @ The Barbican
02/11 - Merchandise @ The Lexington
04/11 - Tim Hecke @ The Barbican
07/11 - Full Of Hell / Nails @ The Underworld
07/11 - Inquisition / Mystifier / Schammasch @ Islington Assembly Hall
15/11 - Tortoise @ The Dome
17/11 - Entombed AD / Voivod / Lord Dying @ The Underworld
28/01 - Philip Glass: Visitors @ Barbican

560 (edited by alex 09-11-2016 12:46:19)

Re: London

03/08 - TSOL / Dwarves / MDC @ The Underworld
04/08 - Fear / JFA / Reagan Youth / Naked Aggression @ Islington Academy
05/08 - Off With Their Heads @ The Underworld
05/08 - Hexis / Black Shapes / Dysteria @ The Unicorn
05/08 - Haters / Murderhouse / Don't Die / Me Rex @ The Constitution
06/08 - Graf Orlock / Ghostlimb @ DSFL
07/08 - Splitknuckle / 50 Calibre / Mindrame @ The Unicorn
07/08 - The Ex @ DSFL (matinee gig)
07/08 - The Ex @ DSFL (evening gig)
08/08 - Moloch / Savage Realm / Border @ New River Studios
09/08 - Martin Sorrondeguy photo exhibition @ New River Studios
10/08 - Dag Nasty @ Islington Academy
11/08 - Ian William Craig @ Cafe Oto
12/08 - Warsong / Border / Hatefilled Kids @ New River Studios
13/08 - Terminal Cheesecake / Torpor / Harrowed / Casual Nun / Lower Slaughter @ The Windmill
13/08 - Left For Dead / Mindframe / Slow Faction @ The Unicorn
13/08 - Ramleh @ Cafe Oto
13/08 - No Form / Overbite / Only Human / Scrap Brain @ New River Studios
14/08 - Asthenia / Human Hands /Arkless @ DSFL
16/08 - Sax Ruins / Barberos @ Cafe Oto
18/08 - Vektor @ The Underworld
18/08 - Godspeed You! Black Emperor @ The Coronet
19/08 - Action Beat / Silent Front @ The Unicorn
19/08 - Ex Easter Island Head / Sealionwoman @ Iklectik Arts Space
20/08 - Black Tongue @ The Boston Music Room
20/08 - Miracle Legion @ Oslo
20/08 - Teeth Of The Sea / Gum Takes Tooth / Necro Deathmort / HUM / Kuro / Coldnose @ Corsica Studios
21/08 - Mutoid Man / Bossk @ Boston Music Room
21/08 - Animals As Leaders @ The Garage
24/08 - Dillinger Escape Plan @ The Old Blue Last
25/08 - Pere Ubu (The Moon Unit) / Two Pale Boys @ Corsica Studios
25/08 - Gun Outfit / The Weather Station @ The Shacklewell Arms
27/08 - Hark @ Boston Music Rooms
27/08 - Slowcoaches @ Moth Club
28/08 - Bismuth / Moloch / Grave Lines / Solleme @ The Unicorn
31/08 - Silver Apples / Tomaga @ Corsica Studios
01/09 - Yawning Man / Blaak Heat / Soac @ The Borderline
02/09 - Thee Oh Sees @ The Coronet Theatre
02/09 - Anaal Nathrakh @ The Underworld
02/09 - Violent Reaction / Arms Race / The Hammer / Rancour / Underlord @ The Unicorn
02/09 - Cold Pumas @ Moth Club
02/09 - Sissy / Towel / Score @ DSFL
03/09 - Kowloon Walled City / Minsk / Bossk @ The Underworld
03/09 - Iron Reagan @ The Black Heart
04/09 - Harrowed / Geist / Containment @ The Unicorn
04/09 - Kayo Dot @ The Devonshire Arms
05/09 - Teenage Fanclub @ Islington Assembly Hall
06/09 - Lucy Dacus @ The Old Blue Last
07/09 - Apologies, I Have None @ The Old Blue Last
08/09 - Mystic Inane / Sarcasm / Murder @ Veg Bar
08/09 - Animal Collective @ The Scala
08/09 - Jimmy Eat World @ Islington Assembly Hall
09/09 - Anarquía Vertical / Es / Ultra / Frau  @ New River Studios
11/09 - Dopethrone / Gurt / Limb / Wizard Fight @ The Underworld
12/09 - Terry / The Rebel / Sarcasm @ The Victoria
12/09 - Teenage Fanclub @ Rough Trade East
14/09 - Carla Bozulich @ Cafe Oto
15/09 - Mogwai @ The Barbican
15/09 - Svffer / Jotnarr / Arboricidio / Group Of Man @ The Unicorn
15/09 - Carla Bozulich @ Cafe Oto
16/09 - Nothing @ Hoxton Square Bar & Kitchen
16/09 - BlackMoon1348 / Casual Nun / With Death Pedals / Skullthrone @ New River Siudios
16/09 - Bad Breeding / Split Veins @ DSFL
17/09 - Death Side @ The Dome
17/09 - Molasses / Big Machine / Pijn / Sky:Lark! @ New River Studios
18/09 - Glorious? @ The Devonshire Arms (matinee gig)
18/09 - PUFF / Beekeepers / Nachthexen / Fex Urbis / Runt @ New River Studios
18/09 - De Profundis / Scarab @ The Black Heart
22/09 - Deluge / Soul Grip @ The Unicorn
23/09 - Pig//Control @ The Devonshire Arms
24/09 - Beehoover @ The Black Heart
24/09 - Valley Of The Sun / Dot Legacy @ The Unicorn
24/09 - Decrepid / Harrowed / Art Of Burning Water / Calligram / Surya @ Veg Bar
24/09 - Dowsing / Ratboys / Donovan Wolfington @ DSFL
24/09 - Muscle & Marrow / Father Murphy @ New River Studios
24/09 - Terry Riley @ The Barbican
25/09 - Unity Giant Swan / Teeth Of The Sea / Kreol Lovecall etc. @ New River Studios
26/09 - Dead Meadow @ Moth Club
26/09 - The Goon Sax @ DSFL
27/09 - Red Fang / Torche / God Damn @ Koko
27/09 - Grumbling Fur @ Oslo
30/09 - 11 Paranoias / Luminous Bodies / Cheel Ghar @ The Unicorn
30/09 - Steve Ignorant with Paranoid Visions @ 100 Club
01/10 - Merzbow @ Cafe Oto
01/10 - Sauna Youth / David West / Score @ Kamio
01/10 - Rats On Rafts @ The Shacklewell Arms
02/10 - Stars Of The Lid @ The Barbican
02/10 - Scab Eater / Frau / Midnight Parasite / The Swell @ New River Studios
06/10 - Ultimate Painting @ Islington Assembly Hall
07/10 - Mongrel #3 @ DSFL
07/10 - Upsilon Acrux / Guapo @ Cafe Oto
07/10 - Guitar Wolf @ The Dome
07/10 - Destruction / Flotsam And Jestam / Nervosa @ The Underworld
07/10 - Freakwater @ Oslo
08/10 - Spire / Fennesz etc. @ The Union Chapel
08/10 - Mongrel #3 @ DSFL
09/10 - The Atomic Bitchwax @ The Black Heart
09/10 - Mongrel #3 @ DSFL
10/10 - Elder / Cough @ The Underworld
11/10 - Subrosa @ The Underworld
12/10 - Summer Cannibals @ The Windmill
12/10 - Bad Noids @ The Birds Nest
13/10 - Swans / Anna Von Hausswolff @ Islington Assembly Hall
13/10 - Yob / Black Cobra @ The Scala
12/10 - Summer Cannibals @ Upstairs at the Garage
12/10 - Menzingers @ The Scala
13/10 - Damo Suzuki @ The Shacklewell Arms
13/10 - Yob / Black Cobra @ The Scala
14/10 - Le Butcherettes @ The Black Heart
14/10 - Swans / Anna Von Hausswolff @ Islington Assembly Hall
14/10 - Self Defense Family @ Moth Club
14/10 - Slim Cessna's Auto Club @ Oslo
15/10 - Weekend Nachos / Wormrot / The Afternoon Gentlemen @ Nambucca
15/10 - David Grubbs @ Cafe Oto
17/10 - Trap Them / Okkultokrati @ Boston Music Room
18/10 - Wovenhand @ The Dome
18/10 - Perturbator / Gost @ The Scala
18/10 - Goat @ The Coronet
19/10 - Jenny Hval @ Oslo
19/10 - Boak / Lugubrious Children / Containment / Hot Cops @ The Unicorn
19/10 - Weedeater @ The Underworld
19/10 - 40 Watt Sun @ The Black Heart
20/10 - Tense Reaction / Paranoid State @ Veg Bar
21/10 - Richmond Fontaine @ The Electric Ballroom
21/10 - Piss Vortex / Teethgrinder / Razoreater @ The Unicorn
22/10 - Anti System / FUK / Violent Arrest @ T-Chances
23/10 - Blood Axis @ The Black Heart
23/10 - Matmos @ The Barbican
23/10 - Obscura @ The Dome
24/10 - Tygers Of Pan Tang @ The Black Heart
25/10 - Obituary / Exodus / Prong @ The Electric Ballroom
26/10 - The Lovely Eggs @ The Lexington
27/10 - Scattered Purgatory @ Nambucca
27/10 - MORT MORT MORT / Aussitot Mort @ The Dew
28/10 - Bad Noids @ ???
28/10 - Dead Congregation / Incarceration / Voices @ Nambucca
29/10 - Fabio Frizzi @ The Union Chapel
30/10 - Wooden Shjips @ The Scala
31/10 - John Carpenter @ The Troxy
31/10 - Lubomyr Melnyk / Murcof & Vanessa Wagner @ The Barbican
01/11 - Psychic Ills @ Moth Club
02/11 - Merchandise @ The Lexington
02/11 - Pile @ 100 Club
02/11 - Swamps / Action! @ The Unicorn
03/11 - The Raincoats and Angel Olsen @ Islington Assembly Hall
03/11 - The Skull @ The Lounge 666
04/11 - Tim Hecker @ The Barbican
04/11 - Static Shock Fest
04/11 - Ufomammut @ The Underworld
05/11 - Static Shock Fest
06/11 - Hawklords @ 100 Club
07/11 - Full Of Hell / Nails @ The Underworld
07/11 - Neurosis / Earth @ Koko
07/11 - Inquisition / Mystifier / Schammasch @ Islington Assembly Hall
08/11 - Neurosis / Discharge / Subhumans @ Koko
09/11 - The Necks @ Cafe Oto
09/11 - Aluk Todolo / From The Bogs Of Aughiska / Mortichnia @ Corsica Studios
10/11 - Scrap Brain / Shopping / Squeakeasy / Molar @ Bethnal Green Working Men's Club
10/11 - The Lowest Form @ New River Studios
12/11 - Clown / FUK / Constant State Of Terror @ T-Chances
13/11 - Lee Ronaldo and El Rayo @ Oslo
15/11 - Tortoise @ The Dome
15/11 - Nadja @ Cafe Oto
16/11 - Alexander Tucker / Ghost Fang @ New River Studios
17/11 - Warduna @ The Union Chapel
17/11 - Entombed AD / Voivod / Lord Dying @ The Underworld
18/11 - Ares Kingdom / Pentacle / Decrepid / Dungeon @ Nambuca
18/11 - Warduna @ The Union Chapel
19/11 - Deviated Instinct / Agnosy @ The Unicorn
22/11 - Teenage Fanclub @ The Electric Ballroom
25/11 - Dorre / Serpent Venom @ The Unicorn
27/11 - Backlsider / Man Hands / Famine / Art Of Burning Water @ The Unicorn
01/12 - Holly Golightly @ The Lexington
03/12 - Sacrilege (the NWOBHM one) @ The Devonshire Arms
03/12 - Oozing Wound / LLuminous Bodies / Meadows / Grave Lines @ The Windmill
04/12 - Nothing Clean / Art Or Burning Water / Atomck @ The Unicorn
05/12 - Kvelertak @ The Electric Ballroom
05/12 - Cheena @ The Shacklewell Arms
05/12 - Low / Harkin / Erik Kiskinen @ The Union Chapel
08/12 - Against Me! @ The Electric Ballroom
08/12 - Tamad Shud / Casual Nun @ The Dev
09/12 - Career Suicide - Una Bestia Incontrolable @ DSFL
13/12 - Boris @ The Electric Ballroom
15/12 - Johnny Moped @ 100 Club
15/12 - Sheer Terror @ The Underworld
16/11 - Casual Nun / Rat The Magnificent @ The Windmill
17/12 - Celeste / Hemelbestormer / Izah @ The Underworld
17/12 - USA Nails @ The Shacklewell Arms
18/12 - Necrophagia @ The Underworld
19/11 - Death Pedals / Silent Front / USA Nails / Art Of Buring Water @ The Windmill
28/01 - Philip Glass: Visitors @ Barbican
02/02 - Mare @ The Black Heart
08/02 - Chrome / Teeth Of The Sea @ The Dome
23/02 - Wormrot / The Afternoon Gentlemen @ The Underworld
25/02 - Fairport Convention @ The Union Chapel
01/03 - Ghoul @ The Underworld
01/03 - Methyl Ethel @ Oslo
02/03 - The Handsome Family @ The Union Chapel
25/03 - Asphyx / Decrepid / Nahemia @ The Underworld

561 (edited by alex 29-11-2016 10:55:29)

Re: London

14/11 - Steve Gunn @ 100 Club
14/11 - Lower Slaughter / DKH @ The Unicorn
14/11 - 65daysofstatic @ Islington Assembly Hall
15/11 - Tortoise @ The Dome
15/11 - Nadja @ Cafe Oto
16/11 - Casual Nun @ The WIndmill
16/11 - Alexander Tucker / Ghost Fang @ New River Studios
17/11 - Warduna @ The Union Chapel
17/11 - Entombed AD / Voivod / Lord Dying @ The Underworld
18/11 - CItizen FIsh / Addictive Philosophy @ T-Chances
18/11 - Ares Kingdom / Pentacle / Decrepid / Dungeon @ Nambuca
18/11 - Warduna @ The Union Chapel
18/11 - Snob / Score / Scrap Brain + Murder City Documentary screening @ DSFL
19/11 - Deviated Instinct / Agnosy @ The Unicorn
19/11 - Death Pedals / Art Of Burning Water / Silent Front / USA Nails @ The Windmill
19/11 - Anthrax / Mindframe / Perma War / Pingrip @ The Cavendish Arms
22/11 - Teenage Fanclub @ The Electric Ballroom
24/11 - The Pop Group @ 100 Club
25/11 - Dorre / Serpent Venom @ The Unicorn
25/11 - Hellhorse / Split Veins / Pot Pourri @ The Birds Nest
26/11 - Dalek @ Corsica Studios
27/11 - Backslider / Man Hands / Famine / Art Of Burning Water @ The Unicorn
28/11 - Greenleaf @ The Borderline
01/12 - Holly Golightly @ The Lexington
02/12 - Elephant Tree / Kurokuma / Allfather @ The Black Heart
02/12 - Sex Swing @ Rough Trade East
03/12 - Sacrilege (the NWOBHM one) @ The Devonshire Arms
03/12 - Oozing Wound / Luminous Bodies / Meadows / Grave Lines @ The Windmill
03/12 - Piano Magic @ The Lexington
04/12 - Nothing Clean / Art Or Burning Water / Atomck @ The Unicorn
05/12 - Kvelertak @ The Electric Ballroom
05/12 - Cheena @ The Shacklewell Arms
05/12 - Low / Harkin / Erik Kiskinen @ The Union Chapel
08/12 - Against Me! @ The Electric Ballroom
08/12 - Tamad Shud / Casual Nun @ The Dev
09/12 - Truckfighters @ Islington Academy
09/12 - Career Suicide / Una Bestia Incontrolable @ DSFL
10/12 - Slowcoaches @ The Lexington
10/12 - The Wedding Present @ Islington Academy
11/12 - Lydia Lunch's Retrovirus @ Academy 2
13/12 - Boris @ The Electric Ballroom
13/12 - Possessed / Belphagor / Absu @ Islington Academy
15/12 - Johnny Moped @ 100 Club
15/12 - Sheer Terror @ The Underworld
15/12 - Purson @ The Lexington
16/11 - Casual Nun / Rat The Magnificent @ The Windmill
17/12 -= Ball f Destruction @ The Black Heart
17/12 - Celeste / Hemelbestormer / Izah @ The Underworld
17/12 - USA Nails @ The Shacklewell Arms
18/12 - Necrophagia @ The Underworld
28/12 - Praise / Fury / Insist / True Vision / Rapture @ New River Studios
31/12 - Conflict / Grand Collapse / Flowers Of Flesh And Blood @ The Unicorn
03/01 - Ultimate Painting / The Wharves @ The Lexington
04/01 - Martha / Radiator Hospital / Average Sex @ The Lexington
07/01 - Generacion Suicida @ New River Studios
16/01 - SNFU @ Academy 2
17/02 - KTL @ St John on Bethnal Green
18/02 - Omni @ The Shacklewell Arms
20/01 - Oathbreaker / Svalbard / Grave Lines @ The Underworld
21/01 - Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs / Lower Slaughter @ The Lexington
28/01 - Philip Glass: Visitors @ Barbican
28/01 - Evil Blizzard @ The Underworld
02/02 - Mare @ The Black Heart
02/02 - Year of the Goat / Order of Israfel / Tombstones @ The Underworld
03/02 - Wombbath @ The Black Heart
08/02 - Chrome / Teeth Of The Sea @ The Dome
23/02 - Wormrot / The Afternoon Gentlemen / The Atrocity Exhibit @ The Underworld
25/02 - Fairport Convention @ The Union Chapel
25/02 - Youth Of Today / American Nightmare/ Trash Talk / Vanishing Life / Wolf Down @ Electric Ballroom
01/03 - Ghoul @ The Underworld
01/03 - Methyl Ethel @ Oslo
02/03 - The Handsome Family @ The Union Chapel
10/03 - Helment @ Islington Academy
15/03 - Cold Cave @ Islington Academy
23/03 - Russian Circles @ Heaven
24/03 - Sham 69 @ 100 Club
25/03 - Asphyx / Decrepid / Nahemia @ The Underworld
29/03 - Mayhem @ Electric Ballroom
31/03 - Easy Money / Guilt Trip / Tantrum @ The Unicorn

Re: London

01/12 - The Cure / The Twilight Sad @ Wembley Arena
01/12 - Future of the Left / USA Nails / Idles @ The Garage
01/12 - Holly Golightly @ The Lexington
02/12 - The Cure / The Twilight Sad @ Wembley Arena
02/12 - Elephant Tree / Kurokuma / Allfather @ The Black Heart
02/12 - Sex Swing @ Rough Trade East
03/12 - The Cure / The Twilight Sad @ Wembley Arena
03/12 - Sacrilege (the NWOBHM one) @ The Devonshire Arms
03/12 - Oozing Wound / Luminous Bodies / Meadows / Grave Lines @ The Windmill
03/12 - Piano Magic @ The Lexington
04/12 - Nothing Clean / Art Or Burning Water / Atomck @ The Unicorn
05/12 - Julianna Barwick @ Oslo Hackney
05/12 - Kvelertak / Skeletonwitch @ The Electric Ballroom
05/12 - Cheena @ The Shacklewell Arms
05/12 - Low / Harkin / Erik Kiskinen @ The Union Chapel
05/12 - Pixies / FEWS @ Brixton Academy
08/12 - Against Me! @ The Electric Ballroom
08/12 - Girl Band / Goat Girl @ Scala
08/12 - Spectres / Giant Swans / Silver Waves @ Birthdays
08/12 - Tamad Shud / Casual Nun @ The Dev
09/12 - Career Suicide / Una Bestia Incontrolable @ DSFL
09/12 - Cocaine Piss @ The Shacklewell Arms
09/12 - Truckfighters @ Islington Academy
10/12 - Every Time I Die / Drug Church @ Brooklyn Bowl
10/12 - Slowcoaches @ The Lexington
10/12 - The Wedding Present @ Islington Academy
11/12 - Lydia Lunch's Retrovirus @ Academy 2
13/12 - Boris @ The Electric Ballroom
13/12 - Possessed / Belphagor / Absu @ Islington Academy
15/12 - Clutch / Valient Thorr / Lionize @ Roundhouse
15/12 - Johnny Moped @ 100 Club
15/12 - Purson @ The Lexington
15/12 - Sheer Terror @ The Underworld
16/12 - Korn / Limp Bizkit / Madball @ Wembley Arena
17/12 - Ball of Destruction @ The Black Heart
17/12 - Celeste / Hemelbestormer / Izah @ The Underworld
17/12 - USA Nails @ The Shacklewell Arms
18/12 - Necrophagia @ The Underworld
20/12 - clipping. @ Corsica Studios
21/12 - Fields of the Nephilim @ Shepherd's Bush Empire
28/12 - Praise / Fury / Insist / True Vision / Rapture @ New River Studios
31/12 - Conflict / Grand Collapse / Flowers Of Flesh And Blood @ The Unicorn
02/01 - Dangers @ The Black Heart
03/01 - Ultimate Painting / The Wharves @ The Lexington
04/01 - Martha / Radiator Hospital / Average Sex @ The Lexington
05/01 - The Vibrators @ 100 Club
06/01 - The Boys @ 100 Club
07/01 - Anti-Nowhere League @ 100 Club
07/01 - Generacion Suicida @ New River Studios
08/01 - TV Smith & The Bored Teenagers @ 100 Club
11/01 - Subhumans @ 100 Club
12/01 - Discharge @ 100 Club
13/01 - GBH @ 100 Club
15/01 - The Lurkers @ 100 Club
16/01 - SNFU @ Academy 2
20/01 - Meshuggah / The Haunted / Devil You Know @ The Forum
20/01 - Oathbreaker / Svalbard / Grave Lines @ The Underworld
21/01 - The Flaming Lips @ Brixton Academy
21/01 - Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs / Lower Slaughter @ The Lexington
25/01 - The Dillinger Escape Plan @ The Forum
26/01 - Conan @ Elektrowerkz
28/01 - The Fall / Future of the Left / Hookworms / Goat Girl @ The Forum
28/01 - Philip Glass: Visitors @ Barbican
28/01 - Evil Blizzard @ The Underworld
29/01 - Black Sabbath / Rival Sons @ O2 Arena
29/01 - Suicidal Tendencies / Agnostic Front / Municipal Waste @ The Forum
31/01 - Black Sabbath / Rival Sons @ O2 Arena
31/01 - The Radio Dept. @ Scala
02/02 - Mare / Employed to Serve @ The Black Heart
02/02 - Year of the Goat / Order of Israfel / Tombstones @ The Underworld
03/02 - Wombbath @ The Black Heart
04/02 - Julian Cope @ Roundhouse
06/02 - Deerhoof @ Village Underground
08/02 - Chrome / Teeth Of The Sea @ The Dome
10/02 - Anthrax / The Raven Age @ The Forum
11/02 - American Football @ Shepherd's Bush Empire
13/02 - Tegan & Sara / Alex Lahey / Ria Mae @ Roundhouse
15/02 - Bon Iver @ Roundhouse
16/02 - Bon Iver @ Roundhouse
17/02 - KTL @ St John on Bethnal Green
18/02 - Esben and the Witch / Laura Cannell @ Elektrowerkz
18/02 - Modern Baseball / The Superweaks / Thin Lips @ The Forum
18/02 - Omni @ The Shacklewell Arms
23/02 - Touche Amore / Angel Dust @ Islington Academy
23/02 - Wormrot / The Afternoon Gentlemen / The Atrocity Exhibit @ The Underworld
25/02 - Fairport Convention @ The Union Chapel
25/02 - Youth Of Today / American Nightmare/ Trash Talk / Vanishing Life / Wolf Down @ Electric Ballroom
28/02 - Blonde Redhead @ Islington Assembly Hall
28/02 - Jenny Hval @ Rich Mix
01/03 - Ghoul @ The Underworld
01/03 - Methyl Ethel @ Oslo
02/03 - The Handsome Family @ The Union Chapel
02/03  - Kreator / Sepultura / Soilwork / Aborted @ The Forum
02/03 - Romare @ Oval Space
04/03 - This Is Not This Heat @ Barbican
04/03 - X Japan @ Wembley Arena
06/03 - Mitski @ Village Underground
10/03 - Helmet @ Islington Academy
10/03 - Stiff Little Fingers / Theatre of Hate @ The Forum
15/03 - Cold Cave / Drab Majesty @ Islington Academy
16/03 - Foxing @ Scala
17/03 - Raging Speedhorn @ The Black Heart
18/03 - Raging Speedhorn @ The Black Heart
21/03 - Cloud Nothings @ KOKO
21/03 - Sunn O))) / Hildur Gudnadottir @ Barbican
22/03 - Cruciamentum / Blood Incantation @ Nambucca
23/03 - Car Seat Headrest @ Electric Ballroom
23/03 - Russian Circles @ Heaven
24/03 - Sham 69 @ 100 Club
25/03 - Asphyx / Decrepid / Nahemia @ The Underworld
26/03 - Ghost @ The Forum
29/03 - Mayhem @ Electric Ballroom
30/03 - Factory Floor @ Heaven
31/03 - Easy Money / Guilt Trip / Tantrum @ The Unicorn
31/03 - Primordial / Fen / Crom Dubh @ The Underworld
02/04 - Grand Magus @ The Underworld
03/04 - Grandaddy @ Roundhouse
06/04 - Misery Index @ Boston Music Room
12/04 - The Bug vs Dylan Carlson @ Heaven
23/04 - Colin Stetson @ Jazz Cafe
28/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
29/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
30/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
05/05 - Deftones / AFI @ Alexandra Palace
06/05 - Japandroids @ Shepherd's Bush Empire
24/05 - Angel Olsen @ Roundhouse
27/05 - Iron Maiden / Shinedown @ O2 Arena
27/05 - Swans / Thurston Moore @ Roundhouse
28/05 - Iron Maiden / Shinedown @ O2 Arena
31/05 - Kiss @ O2 Arena
03/06 - Depeche Mode @ Olympic Stadium
15/06 - King Gizzard and the Wizard Lizard @ The Forum
16/06 - Honeyblood @ KOKO
21/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
22/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
23/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall

563 (edited by alex 12-04-2017 10:30:03)

Re: London

06/01 - The Boys @ 100 Club
07/01 - Anti-Nowhere League @ 100 Club
07/01 - Generacion Suicida @ New River Studios
08/01 - Iceage / Sarcasm / Circuit Breaker @ The Lexington (matinee)
08/01 - Iceage / The Lowest Form @ The Lexington (evening)
08/01 - TV Smith & The Bored Teenagers @ 100 Club
11/01 - Subhumans @ 100 Club
12/01 - Discharge @ 100 Club
13/01 - GBH @ 100 Club
15/01 - The Lurkers @ 100 Club
16/01 - SNFU @ Academy 2
17/01 - Mirrors For Psychic Warfare / Sanford Parker @ The Unicorn
19/01 - Renounced / Who Cares? / Swan Song @ The Unicorn
20/01 - Violent Reaction / True Vision / Culprit / Payday / State FUneral @ New River Studios
20/01 - Meshuggah / The Haunted / Devil You Know @ The Forum
20/01 - Oathbreaker / Svalbard / Grave Lines @ The Underworld
20/01 - Agnosy / Hello Bastards / Tannhauser Kreig / Atavistik Death Pose / P.I.G. @ The Birds Nest
21/01 - The Flaming Lips @ Brixton Academy
21/01 - Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs / Lower Slaughter @ The Lexington
21/01 - Famyne / Desolate Pathway / Gévaudan @ The Unicorn
21/01 - Violent Reaction / Waste Management / Voorhees @ DSFL
23/01 - Menace Beach @ Rough Trade East
25/01 - The Dillinger Escape Plan @ The Forum
25/01 - The Hotelier @ The Dome
26/01 - Carpenter Brut @ The Underworld
26/01 - Conan @ Elektrowerkz
27/01 - Nitowski / Sam Edwards @ New River Studios
27/01 - JK Flesh / An Trinse @ Cafe Oto
27/01 - Fex Urbis / Rapid Tan / Scrap Brain @ Vinyl Deptford
28/01 - The Fall / Future of the Left / Hookworms / Goat Girl @ The Forum
28/01 - Philip Glass: Visitors @ Barbican
28/01 - Evil Blizzard / Taman Shud @ The Underworld
28/01 - Thick Syrup / Caramel / Robert Sotelo @ New River Studios
29/01 - Black Sabbath / Rival Sons @ O2 Arena
29/01 - Pantheist / Eye Of Solitude / Faal / Marche Funebre @ Nambucca
29/01 - Suicidal Tendencies / Agnostic Front / Municipal Waste @ The Forum
31/01 - Black Sabbath / Rival Sons @ O2 Arena
31/01 - The Radio Dept. @ Scala
02/02 - Mare / Employed To Serve @ The Black Heart
02/02 - Year of the Goat / Order of Israfel / Tombstones @ The Underworld
03/02 - Wombbath @ The Black Heart
04/02 - Ninebar / Cutdown @ The Unicorn
04/02 - Julian Cope @ Roundhouse
05/02 - Bast / Coltsblood / Torpor @ The Unicorn
06/02 - Deerhoof @ Village Underground
08/02 - Chrome / Teeth Of The Sea @ The Dome
09/02 - Pye Corner Audio @ Servant Jazz Quarters
09/02 - Nought / A Sweet Niche @ Strongrom Bar
10/02 - Anthrax / The Raven Age @ The Forum
11/02 - American Football @ Shepherd's Bush Empire
13/02 - Tegan & Sara / Alex Lahey / Ria Mae @ Roundhouse
13/02 - Mercury Tales @ The Old Blue Last
15/02 - Bon Iver @ Roundhouse
16/02 - Bon Iver @ Roundhouse
17/02 - KTL @ St John on Bethnal Green
17/02 - The Cavemen / Atomic Suplex @ The Windmill
18/02 - Deadwound @ The Black Heart
18/02 - Esben and the Witch / Laura Cannell @ Elektrowerkz
18/02 - Sly and the Family Drone / Plurals  Workin' Man Noise Unit @ New River Studios
18/02 - Modern Baseball / The Superweaks / Thin Lips @ The Forum
18/02 - Omni @ The Shacklewell Arms
18/02 - Shirley Collins @ Barbican
19/02 - Modern Rituals / Pet Crow / Goddesses @ DSFL
22/02 - S U R V I V E @ Village Underground
23/02 - High Spirits @ The Black Heart
23/02 - Saligia / Jotnarr / Dysteria @ DSFL
23/02 - Touche Amore / Angel Dust @ Islington Academy
23/02 - Wormrot / The Afternoon Gentlemen / The Atrocity Exhibit / Dysteria @ The Underworld
25/02 - Fairport Convention @ The Union Chapel
25/02 - Youth Of Today / American Nightmare/ Trash Talk / Vanishing Life / Wolf Down @ Electric Ballroom
25/02 - Arms Race / Es / Runt / Fex Urbis / The Swell @ New River Studios
25/02 - Slum Of Legs / Soda Fountain Rag / Garden Centre / Furore @ The George Tavern
28/02 - Blonde Redhead @ Islington Assembly Hall
28/02 - Jenny Hval @ Rich Mix
28/02 - Blonde Redhead @ Islington Assembly Hall
01/03 - Ghoul @ The Underworld
01/03 - Methyl Ethel @ Oslo
02/03 - The Handsome Family @ The Union Chapel
02/03 - Kreator / Sepultura / Aborted @ The Forum
02/03 - Romare @ Oval Space
03/03 - Oi Polloi / Cress / Miserable Wretch @ T-Chances
03/03 - Luminous Bodies / Sky:Lark / Nasty Little Lonely @ The Black Heart
04/03 - This Is Not This Heat @ Barbican
04/03 - X Japan @ Wembley Arena
04/03 - Arms Race / Nekra / Farce  / Permission @ Excelsior Works
04/03 - Milky Wimpshake / Robert Sotelo / The Plan @ The Islington
04/03 - Sissy / Milk Crimes / Lower Slaughter / Dym / Stanfield @ DSFL
05/03 - Hark / Taman Shud / Harrowed @ The Old Blue Last
05/03 - Punk flea market @ DSFL
06/03 - Mitski @ Village Underground
09/03 - Efterklang & The Happy Hopeless Orchestra @ Barbican
09/03 - Zig Zags @ The Shacklewell Arms
09/03 - Danielle De Picciotto / Alexander Hacke @ Strongroom Bar
10/03 - Helmet @ Islington Academy
10/03 - Stiff Little Fingers / Theatre of Hate @ The Forum
11/03 - Grails @ Oslo
11/03 - Sam Coomes @ The Windmill
11/03 - Reproach @ The Unicorn
12/03 - Cat Power @ Islington Assembly Hall
12/03 - Gojira @ The Forum
15/03 - Cold Cave / Drab Majesty @ Islington Academy
15/03 - The Black Heart Procession @ Oslo
16/03 - Straightline / Ships Down / Bono / On A Hiding To Nothing / Fastfade @ The Unicorn
16/03 - Foxing @ Scala
16/03 - Mirrored Lips / Fret @ Birthdays
17/03 - Taman Shud / Jungfrau / Hercules II @ The Unicorn
17/03 - Gout / Disfago / High Value Product / Binge Drinker @ The Dev
17/03 - Hierophant @ The Lounge 666
20/03 - Crowbar @ The Dome
21/03 - Cloud Nothings @ KOKO
21/03 - Sunn O))) / Hildur Guðnadóttir @ Barbican
22/03 - Blood Incantation / Cruciamentum / Seprevation / Deitus @ Nambucca
22/03 - Manuel Göttsching performs E2-E4 / The Ash Ra Tempel Experience @ Barbican
23/03 - Car Seat Headrest @ Electric Ballroom
23/03 - Russian Circles @ Heaven
23/03 - Saligia / Jotnarr / Cassus / Human Leather @ DSFL
23/03 - Withered Hand / The Ballet / Pete Astor / Would-Be-Goods@ Bush Hall
24/03 - Sham 69 @ 100 Club
24/03 - Actress / Randomer @ Village Underground
24/03 - Wolf Eyes / Mumdance / Guttersnipe @ EXFED
24/03 - Anxiety / Circuit Breaker / Gold Foil / Nekra @ DSFL
25/03 - Asphyx / Decrepid / Nahemia @ The Underworld
25/03 - Casual Nun / Locean / Art of Burning Water / Ritual Noise @ New River Studios
25/03 - Petrol Girls @ Stagshead
26/03 - Ghost @ The Forum
26/03 - Russian Circles @ Heaven
26/03 - Bismuth / Nervewrecker / Sealclubber @ THe Unicorn
29/03 - Mayhem @ Electric Ballroom
29/03 - Sinkane @ The Dome
29/03 - The Shins @ The Apollo
30/03 - Factory Floor @ Heaven
31/03 - Easy Money / Guilt Trip / Tantrum @ The Unicorn
31/03 - The Sun Ra Arkestra under the direction of Marshall Allen @ The Union Chapel
31/03 - Primordial / Fen / Crom Dubh @ The Underworld
01/04 - Extinction Of Mankind @ The Dev
02/04 - Grand Magus @ The Underworld
03/04 - Okkultokrati @ The Black Heart
04/04 - Merchandise @ Oslo
05/04 - Mantar / Deathrite @ The Black Heart
05/04 - Big Business @ The Underworld
06/04 - Misery Index @ Boston Music Room
06/04 - Pallbearer / Pinkish Black @ The Underworld
07/04 - All Pigs Must Die @ The Boston Music Room
07/04 - Soul Structure / Arkless / Dym @ New River Studios
07/04 - Taake @ The Dome
08/04 - Acid Reign / Solitary @ The Underworld
08/04 - Craven Idol / Necro Ritual @ The Black Heart
09/04 - Alunah @ The Lounge 666
11/04 - King Dude @ The Underworld
12/04 - The Bug vs Dylan Carlson / Bong @ Heaven
14/04 - Gnod / Group A @ Electrowerkz
14/04 - Spoilers / Captain Trips / Goober Patrol @ New Cross Inn
15/04 - Trans Am @ Corsica Studios
16/04 - Department Of Correction / Organ Dealer / Negative Thought Process / Total Consumption @ The Dev
18/04 - Chelsea Wolfe @ Heaven
19/04 - The Menzingers @ KOKO
19/04 - Livet Som Insats / Human Cull / Reptile Masters @ The Unicorn
19/04 - Entrance @ The Shacklewell Arms
19/04 - Rat Columns @ The Lexington
19/04 - Baby In Vain @ Moth Club
20/04 - Chief / Drones / Cope @ New Cross Inn
21/04 - Ash Borer @ Nambucca
21/04 - Deafheaven / Youth Code @ KOKO
22/04 - Possession @ Boston Music Room
22/04 - Integrity / Art Of Burning Water @ Birthdays
22/04 - GBH @ New Cross Inn
23/04 - Colin Stetson @ Jazz Cafe
23/04 - Zhrine / Audn / Hubris @ The Unicorn
23/04 - Strike Anywhere/ The  Petrol Girls @ The Underworld
25/04 - Oxbow / Sumac @ The Dome
25/04 - Ignite @ The Underworld
26/04 - Emma Ruth Rundle @ The Lexington
27/04 - Blanck Mass @ Rich Mix
28/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
28/04 - Part Chimp @ 100 Club
29/04 - Okus / Agnosy / Surya / Calligram / Regret @ The New Cross Inn
29/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
30/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
01/05 - Mouse On The Keys / Mutiny On The Bounty @ Rich Mix
02/05 - Thor Harris @ The Lexington
02/05 - Darkest Hour / Venom Prison @ The Underworld
04/05 - Einstürzende [email protected] The Forum
04/05 - Wire @ The Garage
04/05 - Merchandise @ Oslo
05/05 - Deftones / AFI @ Alexandra Palace
05/05 - Wire @ The Garage
05/05 - Ra.w / Cacus / Atavistik Death Pose / Human Leather The Birds Nest
06/05 - Japandroids @ Shepherd's Bush Empire
11/05 - Holydrug Couple @ The Lexington
11/05 - Diagnosis? Bastard! / Dysteria @ The Birds Nest
12/05 - Napalm Death / Brujeria / Iron Reagan @ The Electric Ballroom
13/05 - Howe Gelbe Piano Trio @ Cafe Oto
13/05 - Wreckless Eric @ The Venue
15/05 - The Body / Uniform @ Elektrowerkz
16/05 - Evan Dando @ The Scala
17/05 - Hey Colossus @ 100 Club
17/05 - Harley Flanagan @ The Dome
17/05 - The Coathangers @ Oslo
19/05 - Snuff @ The Underworld
20/05 - Snuff @ The Underworld
22/05 - Jane Weaver @ The Lexington
24/05 - Angel Olsen @ Roundhouse
25/05 - Priests @ The Victoria
26/05 - ESG @ Electric Brixton
26/05 - Raw Power Festival @ The Dome
26/05 - ESG @ Electric Brixton
27/05 - Raw Power Festival @ The Dome
27/05 - Iron Maiden / Shinedown @ O2 Arena
27/05 - Swans / Thurston Moore @ Roundhouse
28/05 - Raw Power Festival @ The Dome
28/05 - The Bevis Frond / The Groundhogs (Rhythm Section) / Wreckless Eric / The Jazz Butcher / Jowe Head And His Infernal Contraption @ London Fields Brewhouse
28/05 - Iron Maiden / Shinedown @ O2 Arena
30/05 - The Pains Of Being Pure At Heart @ Oslo
31/05 - Kiss @ O2 Arena
01/06 - Yawning Man @ The Black Heart
01/06 - Half Japanese @ Cafe Oto
03/06 - Depeche Mode @ Olympic Stadium
08/06 - Mannequin Pussy @ The Shacklewell Arms
09/06 - Buffalo Tom @ Islington Assembly Hall
10/06 - The Wedding Present @ The Roundhouse
13/06 - WHY? @ Village Underground
16/06 - Honeyblood @ KOKO
16/06 - Pond @ The Forum
16/06 - Zu @ London Fields Brewhouse
16/06 - Primitive Man / Bongripper @ The Underworld
17/06 - Hellkrusher / Blatoidea / Left For Dead @ Off The Cuff
21/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
22/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
23/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
24/06 - UNSU / Black Skies Burn @ The Unicorn
28/06 - Lost Cherrees / Sick On The Bus / Slow Faction @ The Unicorn
01/07 - Mothership / Poseidon @ The Black Heart
21/07 - Kurokuma / Vinnum Sabbathi / Cegvera @ The Dev
22/07 - Prong @ The Underworld
28/07 - Goat / The Moonlandingz / Jane Weaver @ Brixton Academy
01/08 - Brian Wilson @ The Apollo
02/08 - MDC @ New Cross Inn
30/09 - Nick Cave and the Bad Seeds @ The O2
04/11 - Link @ Off The Cuff
08/11 - Com Truise @ Oval Space

564 (edited by alex 15-06-2017 12:50:40)

Re: London

18/04 - Chelsea Wolfe @ Heaven
19/04 - The Menzingers @ KOKO
19/04 - Author & Punisher / Ventenner @ The Underworld
19/04 - Livet Som Insats / Human Cull / Reptile Masters @ The Unicorn
19/04 - Entrance @ The Shacklewell Arms
19/04 - Rat Columns @ The Lexington
19/04 - Baby In Vain @ Moth Club
20/04 - Chief / Drones / Cope @ New Cross Inn
20/04 - Warcrab @ The Dev
20/04 - Zeal & Ardor / Pryapisme / Combineharvester @ The Underworld
21/04 - Ash Borer @ Nambucca
21/04 - Deafheaven / Youth Code @ KOKO
22/04 - Possession @ Boston Music Room
22/04 - Integrity / Art Of Burning Water @ Birthdays
22/04 - GBH @ New Cross Inn
23/04 - Colin Stetson @ Jazz Cafe
23/04 - Zhrine / Audn / Hubris @ The Unicorn
23/04 - Strike Anywhere / The  Petrol Girls / Bear Trade / Brutal Youth @ The Underworld
23/04 - Paint It Black / Petrol Girls / State Funeral @ DSFL (matinee gig)
23/04 - Paint It Black / Nachthexen / Bad Manifest @ DSFL
25/04 - Oxbow / Sumac @ The Dome
25/04 - Ignite @ The Underworld
25/04 - Pharmakon @ Electrowerkz
26/04 - Emma Ruth Rundle @ The Lexington
26/04 - Flowers Must Die @ The Shacklewell Arms
27/04 - Blanck Mass @ Rich Mix
28/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
28/04 - Part Chimp @ 100 Club
29/04 - Okus / Agnosy / Surya / Calligram / Regret @ The New Cross Inn
29/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
30/04 - Desertfest 2016 (Turbonegro / Candlemass etc) @ Camden Town
01/05 - Mouse On The Keys / Mutiny On The Bounty @ Rich Mix
02/05 - Thor Harris @ The Lexington
02/05 - Darkest Hour / Venom Prison @ The Underworld
04/05 - Einstürzende [email protected] The Forum
04/05 - Wire @ The Garage
04/05 - Merchandise @ Oslo
04/05 - Crusades / No Weather / Talks / Harker @ DSFL
05/05 - Deftones / AFI @ Alexandra Palace
05/05 - Wire @ The Garage
05/05 - Ra.w / Cacus / Atavistik Death Pose / Human Leather The Birds Nest
05/05 - Dark Thoughts / Mind Jail / Owner @ New River Studios
06/05 - Japandroids @ Shepherd's Bush Empire
11/05 - Holydrug Couple @ The Lexington
11/05 - Porch / Buzz Rodeo / Sky:Lark! @ The Windmill
11/05 - Diagnosis? Bastard! / Dysteria @ The Birds Nest
12/05 - Napalm Death / Brujeria / Iron Reagan @ The Electric Ballroom
13/05 - Howe Gelbe Piano Trio @ Cafe Oto
13/05 - Wreckless Eric @ The Venue
15/05 - The Body / Uniform @ Elektrowerkz
16/05 - Evan Dando @ The Scala
17/05 - Hey Colossus @ 100 Club
17/05 - Harley Flanagan @ The Dome
17/05 - The Coathangers @ Oslo
19/05 - Snuff @ The Underworld
20/05 - Snuff @ The Underworld
22/05 - Jane Weaver @ The Lexington
24/05 - Angel Olsen @ Roundhouse
25/05 - Priests @ The Victoria
26/05 - ESG @ Electric Brixton
26/05 - Raw Power Festival @ The Dome
26/05 - ESG @ Electric Brixton
27/05 - Raw Power Festival @ The Dome
27/05 - Iron Maiden / Shinedown @ O2 Arena
27/05 - Swans / Thurston Moore @ Roundhouse
27/05 - Bent Fest @ DSFL
28/05 - Bent Fest @ DSFL
28/05 - Raw Power Festival @ The Dome
28/05 - The Bevis Frond / The Groundhogs (Rhythm Section) / Wreckless Eric / The Jazz Butcher / Jowe Head And His Infernal Contraption @ London Fields Brewhouse
28/05 - Iron Maiden @ O2 Arena
29/05 - Merzbow and Balasz Pandi @ The Underworld
30/05 - The Pains Of Being Pure At Heart @ Oslo
31/05 - Kiss @ O2 Arena
01/06 - Yawning Man @ The Black Heart
01/06 - Half Japanese @ Cafe Oto
02/06 - Fates Warning / The Riven @ The Underworld
02/06 - Space Witch / Prisa Mata / Sergeant Thunderhoof @ The Black Heart,
03/06 - Depeche Mode @ Olympic Stadium
04/06 - Sievehead / Detergents / Score / Permission @ New River Studios
05/06 - R.A.W. / Cacus / Atavistik Death Pose / Human Leather @ The Birds Nest
08/06 - Mannequin Pussy @ The Shacklewell Arms
08/06 - Hey Colossus / The Wharves / Honeyjoy @ New River Studios
09/06 - Buffalo Tom @ Islington Assembly Hall
09/06 - MoRkObOt / Shitwife / Warren Schoenbright @ The Black Heart
09/06 - Exotica / Ohyda / Bad Breeding / Pinkgrip @ New River Studios
10/06 - The Wedding Present @ The Roundhouse
10/06 - The Cavemen @ The Windmill
11/06 - Exhumed / Dust Bolt / Black Skies Burn @ The Underworld
13/06 - WHY? @ Village Underground
13/06 - Krimewatch / Arms Race / Nekra @ New River Studios
14/06 - Slo Burn / Blood Ceremony @ The Garage
14/06 - Solstafir @ The Old Blue Last
15/06 - Higher Power @ The Old Blue Last
16/06 - Pond @ Rough Trade East (matinee gig)
16/06 - Honeyblood @ KOKO
16/06 - USA Nails @ Moth Club
16/06 - Pond @ The Forum
16/06 - Zu @ London Fields Brewhouse
16/06 - Primitive Man / Bongripper @ The Underworld
17/06 - Hellkrusher / Blatoidea / Left For Dead @ Off The Cuff
18/06 - Voivod / Necrophagia @ The Underworld
19/06 - Arbouretum @ The Black Heart
19/06 - Ride @ Rough Trade East
20/06 - Peacers @ The Shacklewell Arms
20/06 - Metal Church @ The Underworld
21/06 - Kurokuma / Vinnum Sabbathi / Cegvera @ The Dev
21/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
22/06 - Six Organs Of Admittance @ Moth Club
22/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
23/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
24/06 - Black Cilice @ Boston Music Room
24/06 - UNSU / Black Skies Burn @ The Unicorn
24/06 - Anxiety / The Lowest Form / Fex Urbis / Teufelskreis @ New River Studios
25/06 - Madball @ The Underworld
25/06 - Canvas / Renounced @ The Boston Music Room
26/06 - Real Estate @ Rough Trade East
28/06 - Lost Cherrees / Sick On The Bus / Slow Faction @ The Unicorn
01/07 - Mothership / Poseidon @ The Black Heart
01/07 - Glue / Never / Nekra / Permission @ DSFL
06/07 - Lemuria @ The Borderline
08/07 - The Riven / Poseidon @ The Dev
13/07 - The Restarts / Boom Boom Kid @ The Lexington
14/07 - Full Of Hell / Unyielding Love / Art Of Burning Water @ Kamio
17/07 - Human Cull / Sewer Trench @ The Unicorn
20/07 - Sheer Mag @ Islington Assembly Hall
21/07 - Kurokuma / Vinnum Sabbathi / Cegvera @ The Dev
21/07 - Ghold / Torpor / Art Of Burning Water / Shrykull @ The Unicorn
22/07 - Prong @ The Underworld
27/07 - The Fall @ 100 Club
27/07 - Bonnie 'Prince' Billy @ The Union Chapel
28/07 - Goat / The Moonlandingz / Jane Weaver @ Brixton Academy
28/07 - Lost Cherrees / Slow Faction / Sick On The Bus @ The Unicorn
01/08 - Brian Wilson @ The Apollo
01/08 - The FUs @ The Underworld
02/08 - MDC @ New Cross Inn
03/08 - Scream / Sidekick / Miami Nice @ The Underworld
04/08 - Zolle @ The Black Heart
05/08 - Burn @ The Underworld
06/08 - Cheetah Chrome's Dead Boys Set @ The Underworld
07/08 - Fang / Stalag 13 / KNOW @ The Underworld
09/08 - Elder @ The Underworld
09/08 - Blaakyum @ The Dev
11/08 - Death Angel @ The Underworld
13/08 - Calligram / This Ends Here @ The Dev
22/08 - Jonah Matranga @ The Windmill
23/08 - Funeral Horse / Goblin King @ The Dev
29/08 - Beach Fossils @ Oslo
30/08 - Beach Fossils @ Oslo
15/08 - Spray Paint / The Rebel @ The Lexington
19/08 - Johnny Moped @ The Lexington
24/08 - Pere Ubu @ The Lexington
27/08 - Nothing @ The Lexington
06/09 - Sunlight's Bane / Harrowed / Geist / Containment @ The Unicorn
16/09 - Siege @ The Dome
17/09 - Endless Boogie @ 100 Club
21/09 - Helen Money @ The Victoria
25/09 - Boycott The Baptist / Indoctrinate @ The Birds Nest
30/09 - Nick Cave and the Bad Seeds @ The O2
30/09 - Kadavar @ The Dome
03/10 - Archgoat / Bolzer / Svartidaudi / Eggs Of Gomorrah @ The Underworld
03/10 - Ufomammut / USNEA @ The Borderline
09/10 - Windhand @ The Borderline
23/10 - Jarboe / Father Murphy @ St Pancras Old Church
14/10 - Acid Mothers Temple @ The Dome
01/11 - The Lovely Eggs @ Oslo
04/11 - Link @ Off The Cuff
07/11 - Cap'n Jazz @ Moth Club
12/11 - Agnostic Front @ The Underworld
08/11 - Com Truise @ Oval Space
15/12 - Mogwai @ Brixton Academy

565 (edited by alex 03-10-2017 12:41:48)

Re: London

19/06 - Arbouretum @ The Black Heart
19/06 - Ride @ Rough Trade East
20/06 - Peacers @ The Shacklewell Arms
20/06 - Lebenden Toten @ DSFL
20/06 - Metal Church @ The Underworld
21/06 - Kurokuma / Vinnum Sabbathi / Cegvera @ The Dev
21/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
22/06 - GRENFELL TOWER BENEFIT, w/ Arms Race / Farce / Subdue @ tbc, Ladbroke Grove
22/06 - Six Organs Of Admittance @ Moth Club
22/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
23/06 - Kraftwerk @ Royal Albert Hall
24/06 - Black Cilice @ Boston Music Room
24/06 - UNSU / Black Skies Burn @ The Unicorn
24/06 - Anxiety / The Lowest Form / Fex Urbis / Teufelskreis @ New River Studios
25/06 - Madball @ The Underworld
25/06 - Canvas / Renounced @ The Boston Music Room
26/06 - Real Estate @ Rough Trade East
28/06 - Lost Cherrees / Sick On The Bus / Slow Faction @ The Unicorn
30/06 - Terry / Child's Pose / Home Entertainment @ The Lexington
01/07 - Mothership / Poseidon @ The Black Heart
01/07 - Glue / Never / Nekra / Permission @ DSFL
04/07 - 75 Dollar Bill @ Cafe Oto
06/07 - Lemuria @ The Borderline
07/07 - High-Vis / Henge / Gorgers / Structure @ The Stag's Head
08/07 - The Riven / Poseidon @ The Dev
10/07 - Football Etc. @ The Black Heart
13/07 - The Restarts / Boom Boom Kid @ The Lexington
13/07 - Suggested Friends / PAMs / Flemmings @ Haunt
13/07 - Wreck & Reference @ The Shacklewell Arms
14/07 - Full Of Hell / Unyielding Love / Art Of Burning Water @ Kamio
14/07 - The Gories @ The Garage
15/07 - Dawn Ray'd / Grave Lines / Jotnarr / Surya / Deadwound @ The Unicorn
15/07 - Q / State Funeral / Sarcasm @ New River Studios
16/07 - Sauna Youth / Scrap Brain / Middex @ New River Studios
17/07 - Human Cull / Sewer Trench @ The Unicorn
17/07 - Racetraitor @ The Black Heart
18/07 - Meatbodies @ Moth Club
20/07 - Sheer Mag / Terry / TV Crime @ Islington Assembly Hall
21/07 - Kurokuma / Vinnum Sabbathi / Cegvera @ The Dev
21/07 - Ghold / Torpor / Art Of Burning Water / Shrykull @ The Unicorn
21/07 - Sweet Williams / Kreol Lovecall @ New River Studios
22/07 - Prong @ The Underworld
24/07 - Ommadon / Bismuth / Containment @ The Windmill
27/07 - The Fall @ 100 Club
27/07 - Bonnie 'Prince' Billy @ The Union Chapel
27/07 - Farce / Permission / Subdued @ The uNicorn
28/07 - Goat / The Moonlandingz / Jane Weaver @ Brixton Academy
28/07 - Lost Cherrees / Slow Faction / Sick On The Bus @ The Unicorn
01/08 - Brian Wilson @ The Apollo
01/08 - The FUs @ The Underworld
02/08 - MDC @ New Cross Inn
03/08 - Scream / Sidekick / Miami Nice @ The Underworld
03/08 - Silver Apples @ Oslo
04/08 - Zolle @ The Black Heart
04/08 - The Flex / Farce / Gutter Knife / Subdued @ New River Studios
05/08 - Burn @ The Underworld
05/08 - Overdose / Pinkgrip / Bitter Youth / Farce @ DSFL
05/08 - Venom Prison / Aversion Crown @ Boston Music Room
06/08 - Cheetah Chrome's Dead Boys Set @ The Underworld
07/08 - Fang / Stalag 13 / KNOW @ The Underworld
09/08 - Elder / Kung Buffalo / Sedulus @ The Underworld
09/08 - Blaakyum @ The Dev
11/08 - Death Angel @ The Underworld
11/08 - Damo Suzuki @ Moth Club
11/08 - A Page Of Punk / Man Hands / The Worms / Coughin @ DSFL
13/08 - Calligram / This Ends Here @ The Dev
14/08 - Cough @ Electrowerkz
15/08 - Spray Paint / The Rebel @ The Lexington
15/08 - Methyl Ethel @ Shacklewell Arms
16/08 - Kikagaku Moyo @ Corsica Studios
18/08 - Negative Space / Pinkgrip / Child's Pose / Haise Pount / Vile SPirit @ DSFL
19/08 - Johnny Moped @ The Lexington
22/08 - Jonah Matranga @ The Windmill
22/08 - Cryptopsy @ The Underworld
23/08 - Funeral Horse / Goblin King @ The Dev
24/08 - Pere Ubu @ The Lexington
25/08 - Apostille / Sarcasm / Owner @ DSFL
27/08 - Nothing @ The Lexington
29/08 - Rats On Rafts @ The Shacklewell Arms
29/08 - Beach Fossils @ Oslo
30/08 - Beach Fossils @ Oslo
30/08 - Blaak Heat @ The Black Heart
31/08 - Vaadat Charigim @ The Shacklewell Arms
31/08 - Suffocation @ The Underworld
02/09 - Trupa Trupa / Benjamin Finger / 2ndSun @ The Lexington
06/09 - Sunlight's Bane / Harrowed / Geist / Containment @ The Unicorn
07/09 - The Holydrug Couple @ Moth Club
09/09 - Zounds @ T Chances
11/09 - Coven @ The Dome
13/09 - Arms Race / Nueva Fuerza / Imposter / Nekra @ New River STudios
15/09 - Verdelet / Hex Morbidity / Crimson Throne @ The Unicorn
16/09 - Siege @ The Dome
16/09 - Grave Miasma / Drowned / @ Boston Music Room
17/09 - Endless Boogie @ 100 Club
18/09 - Gatecreeper @ The Black Heart
21/09 - Helen Money @ The Victoria
22/09 - Subhumans @ T Chances
22/09 - Dauðyflin / Roht / Score / Nekra @ New River Studios
23/09 - The Lowest Form / Arms Race / Negative Midas Touch @ New River Studios
25/09 - Boycott The Baptist / Indoctrinate @ The Birds Nest
27/09 - DUDS / The Pheromoans / Childs Pose / Van Stonholdt @ New River Studios
29/09 - Bestial Vomit / Unsu / Nothing Clean @ T Chances
30/09 - Nick Cave and the Bad Seeds @ The O2
30/09 - Kadavar @ The Dome
01/10 - Today Is The Day @ Boston Music Room
01/10 - Morass of Molasses @ The Black Heart
01/10 - Saint Vitus @ The Underworld
03/10 - Archgoat / Bolzer / Svartidaudi / Eggs Of Gomorrah @ The Underworld
03/10 - Ufomammut / USNEA @ The Borderline
08/10 - Gas @ Barbican
09/10 - Windhand @ The Borderline
09/10 - Uneven Structure @ The Underworld
10/10 - Shellac / Iona Fortune @ Electric Ballroom
11/10 - The Mountain Goats @ Shepherds Bush Empire
13/10 - Yowie / MNHM / Vasa @ Hackney Brewhouse
14/10 - Acid Mothers Temple @ The Dome
14/10 - Crisis / The Satellites @ The Dublin Castle
14/10 - Mary Bell / Woolf / <olar / Cysta Cysta @ New River Studios
14/10 - Active Slaughter / Mindrframe / Miserable Wretch / Rabies Babies @ DSFL
16/10 - Unsane @ The Dome
18/10 - The Breeders @ Electric Ballroom
19/10 - Church Of [email protected] The Garage
23/10 - Jarboe / Father Murphy @ St Pancras Old Church
23/10 - Cursed Earth @ Boston Music Room
23/10 - Big I Brave / Jessica Moss / The Discussion @ The Underworld
25/10 - Noothgrush @ The Underworld
29/10 - Eugene Chadbourne @ Cafe Oto
01/11 - The Lovely Eggs @ Oslo
03/11 - Paradise Lost @ Electric Ballroom
03/11 - Cro Mags @ The Underworld
03/11 - Agoraphobic Nosebleed @The Dome
03/11 - Bad Breeding @ The Shacklewell Arms
04/11 - Link @ Off The Cuff
07/11 - Cap'n Jazz @ Moth Club
08/11 - Com Truise @ Oval Space
09/11 - Static Shock Fest
10/11 - Static Shock Fest
11/11 - Static Shock Fest
12/11 - Static Shock Fest
12/11 - Agnostic Front @ The Underworld
15/11 - Morbid Angel @ Islington Academy
15/11 - Ulver @ Islington Assembly Hall
16/11 - Dalek @ The Underworld
17/11 - Decapitated / Venom Prison @ The Underworld
18/11 - Hark @ Boston Music Room
24/11 - Black Lips @ The Coronet
26/11 - Art Of Burning Water / Containment / Screen Violence @ The Unicorn
02/12 - Lords / Bilge Pump / Sweet Williams @ New River Studios
03/12 - The Necks (matinee gig) @ Cafe Oto
08/12 - Rocket From The Crypt @ Electric Ballroom
15/12 - Mogwai @ Brixton Academy
20/12 - Richard Dawson @ Islington Assembly Hall
12/01 - Watain @ The Dome
21/01 - Rage @ The Underworld
03/02 - Grey Hairs / Stinky Wizzleteat / Sweet Williams @ New River Studios